10 Mart 2018 13:57

Yalan haber, doğru bilgiden altı kat hızlı yayılıyor

Massachusetts Teknoloji Enstitüsünde (MIT) yapılan araştırmaya göre yalan haberin Twitter’da doğru bilgiden en az altı kat hızlı yayıldığı belirtildi.

Paylaş

Yalan haberin Twitter’da doğru bilgiden en az altı kat hızlı yayıldığı ortaya çıktı. ABD’nin önde gelen üniversitelerinden Massachusetts Teknoloji Enstitüsünde (MIT) yapılan araştırma, yalan haberlerin ‘çok daha uzağa, çok daha hızlı bir biçimde’ yayıldığını ortaya koydu. Araştırmada, Twitter’dan yayılan binlerce haber ve 2006-2017 arasında atılan trilyonlarca tweet incelendi. 

MIT’de öğretim üyesi olan Soroush Vosoughi, Deb Roy ve Sinan Aral tarafından yapılan araştırmaya dair CNN International’a konuşan Aral, “Sonuçlar beni çok şaşırttı. Yalan haberin daha hızlı yayılması değil, aradaki farkın boyutu şaşırtıcıydı” dedi.

Teyit etme konusunda uzman altı kurumdan yardım alınan ve iki yılda tamamlanan araştırmanın öne çıkan bulguları şöyle:

SİYASET İLE İLGİLİ YALANLAR DAHA ÇOK YAYILIYOR

-Yalan haber içeren tweetler, gerçek haber içerenlere kıyasla çok daha fazla paylaşılıyor,
doğru bir bilgi içeren bir tweetin 1500 kişiye ulaşma hızı, yalan haber/iddia içeren bir tweetinkinden altı kat daha yavaş.

-Doğru haber içeren bir tweet nadiren bin kişi tarafından zincirleme bir şekilde paylaşılırken, buna karşın, yalan haber içerenlerin en az yüzde 1’i zincirleme olarak yeniden paylaşılıyor.
Yalan haberlerin ‘viral’ olma ihtimali çok daha yüksek. Bu haberler hem aynı zincir içinde, hem de yeni zincirlerde tekrar tekrar paylaşılıyor.

-Doğru bir haberin Twitter’ın derinliklerine ulaşma hızı, yalan haberden 20 kat daha düşük.

-Siyasetle ilgili yalan haberler, diğer konularla ilgili yalan haberlerden de hem daha hızlı, hem de daha derin katmanlara yayılıyor.

-Yalan haberleri yayan hesaplar, doğru haberleri paylaşanlara kıyasla Twitter’a kısmen yeni girmiş, daha az takipçisi bulunan ve daha az aktif olan kişilere ait. (MEDYA SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Korkmaz: Hükümet cinsel istismarın değil sansürün peşinde

SONRAKİ HABER

Libya’daki vekalet savaşı ve Berlin Konferansı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...