10 Mart 2018 13:17

Mahkeme, sendikal faaliyette ‘hukuki isabet’ görmemiş!

Greve giden 330 Eğitim Sen üyesine verilen disiplin cezasını ‘sendikal faaliyet’ olarak nitelendirip hakkındaki karar reddedildi.

Paylaş

 

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Genel Merkez Yürütme Kurulu, çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği 10 Ekim Ankara Katliamı için 12-13 Ekim 2015 tarihleri arasında ve bölge illerindeki sokağa çıkma yasaklarında yaşanan çatışmaların son bulması için barış talebiyle, 29 Aralık 2015 tarihinde iş bırakma kararı almıştı. Bunun üzerine iş bırakma eylemi yapan Eğitim Sen Mardin Şubesi üyesi 330 öğretmen hakkında, İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından göreve gelmemeleri nedeniyle disiplin soruşturması başlatıldı. Kısa bir süre sonra sonuçlanan soruşturma kapsamında, 330 Eğitim Sen’li, “özürsüz olarak bir veya iki gün göreve gelmemek” gerekçesiyle, “1/30 oranında aylıktan kesme” cezası verildi. 
Öğretmenler bu karar üzerine cezanın iptali için Mardin 1. İdare Mahkemesine başvurarak, itiraz davası açtı. Söz konusu iş bırakma eylemlerinin sendikal faaliyet kapsamında değerlendirilmesi gerektiğine işaret eden mahkeme, verilen cezanın iptaline karar verdi. 

BÖLGE İDARE MAHKEMESİ KARARI REDDETTİ

İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Mardin 1. İdare Mahkemesi tarafından verilen kararın bozulması için Antep’te bulunan Bölge İdare Mahkemesi 3. İdari Dava Dairesine temyiz başvurusunda bulundu. Bölge Mahkemesi, Mardin 1. İdare Mahkemesi tarafından verilen kararın, “Hukuki isabet görülmemiştir” gerekçesiyle kaldırılmasına hükmetti. İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından verilen kararı onayan Bölge Mahkemesi, grevin sendikal faaliyet olarak değerlendirilemeyeceğini belirterek, “davalı idare istinaf başvurusunun kabulü ile Mardin 1. İdare Mahkemesince verilen 12/07/2017 gün ve E:2017/521, K:2017/1760 sayılı kararın kaldırılmasına, yasal dayanaktan yoksun bulunan davanın reddine, dökümü yapılan 112.15.-TL yargılama giderinin davacı üzerine bırakılmasına” karar verdi. Bölge Mahkemesinin verdiği kararın ardından, her bir öğretmenin maaşından 1102 TL kesinti yapılacak. (Antep/MA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘Öğrencilerin fikirlerini özgürce anlattığı bir kongre’

SONRAKİ HABER

Kur'an kursunda çocukları istismara maruz bırakan sanıklara 226 yıl hapis istemi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa