10 Mart 2018 12:37

TRT İzmir: OHAL var, eylem için izin alın

TRT İzmir Müdürü, Haber Sen'e yolladığı yazıda OHAL'i hatırlatarak TRT önünde yapılacak eylemler için izin alınmasını istedi.

Paylaş

Metehan UD
İzmir

Darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL ile birlikte demokratik hak ve özgürlüklere yönelik kısıtlama çabaları sürüyor. Son olarak TRT İzmir Bölge Müdürü, TRT'de örgütlü Haber Sen 6 Nolu Şube'ye yazı yollayarak TRT binası önünde yapılacak eylemler için uyardı. 

Müdür Mevlüt Şahbaz'ın imzası ile yollanan yazıda "2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'nun uygulanmasına yönelik yönetmeliğin 'toplantı gösteri ve yürüyüşü düzenleme hakkının kamu düzeni ve genel asayişi bozmayacak, vatandaşların günlük yaşantısını zorlaştırmayacak şekilde güven ve sukün içinde geçmesini sağlamak amacıyla TRT İzmir Bölge Müdürlüğü tarafından gerekli hassasiyetler gösterileceğinden yapılacak toplantılara ve düzenlenecek olan gösterilere ilişkin detaylı bilgileri içeren resmi izin yazısının Müdürlüğümüze iletilmesi ve Müdürlüğümüzden yazılı izin gelmeden toplantı ve etkinlik yapılmaması" denildi. 

Yazıda ayrıca İzmir Valiliği'nin 16 Mart 2017 tarihli genelgesinde yar alan 'OHAL kapsamında kamu yerleşkelerinde herhangi bir basın açıklaması yapılamaz' hükmü de hatırlatıldı. 

GÖREVDEN ALINAN YÖNETİCİ İÇİN EYLEMLER YAPILDI

TRT'de başkameraman olarak çalışan Haber Sen Yöneticisi Binali Erdoğan'ın sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek görevinden men edilmesini protesto etmek amacıyla sendika TRT önünde eylemler gerçekleştirmişti. Yazının diğer sendikalara gönderilip gönderilmediği ise bilinmiyor. 

'OHAL VALİSİ GÖREVİNİ ÜSTLENİYOR'

TRT Müdürlüğü'nün yazısını gazetemize değerlendiren Haber Sen Şube Başkanı Ali Yılbaşı yazının ne hukukla ne de bürokrasi ile açıklanabilir bir yönü olmadığını dile getirdi. TRT müdürünün valiliğin yetkisini kendi üzerine devralmak istediğini belirten Yılbaşı "Bu yazı keyfi davranmanın göstergesidir. TRT müdürü demokratik haklarımızı kullanmaktan kaynaklı rahatsızlık duymuş herhalde, kendince kısıtlamaya gitmiş. Her yönetici bir olağanüstü hal valisi görevini üstleniyor. Bürokratlar sendikanın eylemlerini izne bağlama hakkını nereden buluyor?" dedi. 

'TRT'Yİ AKP'NİN ELİNDEN KURTARACAĞIZ'

Kamu kuruluşu olan TRT'de bir partinin zihniyetinin egemen olmasının kabul edilemez olduğunu da ifade eden Yılbaşı şunları söyledi "Önümüzdeki günlerde yapacağımız sendika başkanlar kurulu toplantısında gündemlerimizden biri de TRT'nin durumu olacak. Kamu yayıncılığı yapılması gereken TRT'deki her program AKP'nin propaganda aracına dönüştü. Farklı bir sese, görüşe, demokratik bir tepkiye tahammülleri yok. Politikalarına itiraz edeni istemiyorlar. Farklı düşünceleri bürokrasi ve polis yoluyla sindirmek istiyorlar. Haber Sen olarak geri atacak değiliz. TRT AKP'nin özel mülkiyeti değil, o bürokratlar da kamu görevlisidir. AKP'nin güdümünde iş yapmamaları gerekiyor.  TRT'yi AKP'nin elinden kurtarmak için sendikal mücadelimiz sürecek. Yeri ve zamanı geldiğinde hukuk çerçevesinde hesabı sorulacak. AKP ilelelebet bu ülkede iktidar olarak kalmayacak". 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Moody’s 17 bankanın notunu düşürdü

SONRAKİ HABER

Kayyıma ‘badem bıyıklı’ diyen gazeteciye ‘hakaret’ davası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...