10 Mart 2018 11:26

İsveç’te eski başbakan ve bakanlar karantinaya alınacak

İsveç hükümeti, eski başbakan ve bakanların şirketlere transfer olmalarını engellemek amacıyla 1 süreli karantina uygulaması başlatacak.

İsveç’te eski başbakan ve bakanlar karantinaya alınacak

Paylaş

İsveç, hükümet değişimi sonucu görevini bırakmak zorunda kalan başbakan ve bakanların şirketlere doğrudan transfer olmalarını engellemek için karantinaya alınmaları uygulamasını başlatmaya hazırlanıyor.

İsveç’te başbakan, bakan ve üst düzeydeki politikacıların görev sürelerinin hemen bitiminde tekellerin yönetime girrmeleri, yönetici olmaları ya da tekellerin lobiciliğine soyunmaları oldukça yaygın. 

Eski Başbakanlardan Göran Persson ve Fredrik Reinfeldt, eski bakanlardan Björn Rosengren, Anders Borg, Tomas Östros, Pär Nuder, Jan Nygren şu anda İsveç’in en büyük tekellerinin yönetim kurulu üyeleri ve yöneticileri. 

Bunlardan bir bölümü, bakanlık ve başbakanlık yaptıklari dönemlerinde geliştirdikleri ilişkilerini hizmetlerine girdikleri tekellerin reklamlarını yapmak ve ihaleler almak için kullanıyor. 

BAŞBAKANLIKTAN TEKELLERİN DANIŞMANLIĞINA

Sosyal Demokrat İşçi Partisi’nin eski lideri ve eski Başbakan Göran Persson, Sveaskog, Cambio, Healthcare Systems’in  yönetim kurulu üyesi ve reklam firması JKL’nin danışmanı. Moderat (Muhafazakar) Parti eski lideri ve eski Başbakan Fredrik Reinfeldt ise Max Mathiessen adındaki firmanın danışmanı olarak görev yapıyor.

Başbakan ve bakanların şirket yönetimlerine transerleri hem İsveç hem de uluslararası basının gündeminde pek çok kez yer aldı. Eski bakanların görev sürelerinin bitiminden hemen sonra tekellerin hizmetine girmeleri tepki ve eleştirilere neden oldu.

Hükümet, şimdi yasalarda değişiklik yapmaya ve görev süresi biten başbakan ve bakanları 1 yıl süreyle karantinaya alacak önlemler almaya hazırlanıyor. Eğer tasarı yasalaşırsa bakan ve başbakanlar görev sürelerinin bitiminden sonraki 1 yıl içinde tekellerin yönetimlerinde yer alamayacak, danışmanlık vb. hizmetlerde bulunamayacak.

YASAYA UYMAYANLARA YAPTIRIM YOK

Ancak söz konusu tasarının yasalaşması durumunda uygulanılabirliği kuşkulu. Çünkü tasarı belirlenecek yeni kurala uymayanlara her hangi bir yaptırım getirmiyor.

Tasarıda eski bakanlar ve başbakanlara iş teklifi aldıkları tekel ve şirketleri açıklama zorunluğu getirilmemesi de eleştirilere neden oldu.

Bir başka eleştiri konusu da üst düzeyde bürokratlar ve kurum şeflerinin kapsam dışı bırakılmaları. Sivil toplum örgütlerinden çoğu, bakan ve başbakanların yanı sıra bakanlıklar, il genel meclisleri ve belediye yönetiminde görev yapan üst düzey şeflerin de yasa kapsamına alınması yönünde görüş bildirdi.

1 Temmuz 2018 tarihinden itibaren yürürlüğe girmesi planlanan tasarı mevcut haliyle yasalaşırsa sadece eski başbakan ve bakanları kapsayacak.

ÖNCEKİ HABER

Sophia'nın tasarımcısından Bahçeli'ye: Sophia sohbete açık

SONRAKİ HABER

Gazeteci Nuh Köklü, öldürüldüğü yerde anıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa