10 Mart 2018 09:42

Gürsoy: Tek adam iktidarının istikrar sağlama şansı sıfır

Prof. Dr. Gürsoy, AKP-MHP ittifakının kazanmasının, Türkiye'nin 200 yıllık demokrasi dünyasında yer alma beklentilerinin sonunu getireceğini söyledi.

Paylaş

Prof. Dr. Gençay Gürsoy, 2019 seçimlerine giden Türkiye'nin siyasal durumu, Cumhur İttifakı ve seçimler sonrası Türkiye'yi bekleyecek tabloyu değerlendirdi. AKP ve MHP'nin 7 Haziran seçimlerine benzer bir sonuçla tekrardan yüz yüze gelmeme telaşı içerisinde olduğunu söyleyen Gürsoy, bu yüzden seçim ittifakı ve ittifak yasası ile bir dizi önlemi gündeme getirdiklerini söyledi. 
 
Ülkenin koşullarını kendi lehine çevirebilme konusunda AKP Genel Başkanı Erdoğan'ın çok becerikli davrandığını söyleyen Gürsoy, "17-25 Aralık dönemindeki olaylara karşı MHP'nin AKP'ye karşı tavrını düşünün. AKP'ye hiçbir muhalefet çevresinin ağza alınmayacak ağırlıkta itham ve küfürler eden MHP, bugün ittifak kurdu. Bu önemli bir örnek. Bu işin içerisinde çıkar söz konusu olduğu zaman siyasetçiler böyle mucizeler yaratabiliyor. Bugün baktığımızda ittifaka sadece MHP dahil olmuş değil. Doğu Perinçek'in ideolojik çerçevesini çizdiği, daha önceden devralınmış olan bir 'turancı ittifak'ın bugün Türkiye siyasetine damgasını vurduğunu görüyoruz. Dolayısıyla ittifak sadece Erdoğan ve Bahçeli arasında değil, perde arkasında Doğu Perinçek'i de katmak lazım" ifadelerini kullandı. 

'CHP BAŞTA OLMAK ÜZERE BÜTÜN PARTİLERE ÇOK ROL DÜŞÜYOR'

Cumhur İttifakı ile getirilen seçim ittifakı yasasının önemli bir seçim oyununun tezgahı olduğunu dile getiren Gürsoy, "Erdoğan hala yüzde 51'i yakalayacak bir aşamaya gelmiş değil. Bütün çabasına rağmen Saadet Partisi devreye girmiş değil. Dolayısıyla bu olmayınca da seçim ittifakı yasasını devreye koymuş durumda. OHAL koşullarında ve bu getirdikleri yasa çerçevesinde seçime gitmek çok büyük sorunlar yaratır. Siyasi iktidara bütün güçle yüklenmek gerekir. Boykotun bir seçim yöntemi olarak Türkiye'nin bugün yaşadığı koşullarda hiçbir karşılığı olmadığını biliyorum ama bu aşamaya gelinebileceği endişesini iktidara hissettirmek lazım. Dolayısıyla seçim boykotunun bir strateji olarak gündeme gelmesi doğru bir şey değildir; ama bunun olabileceğini ve bedelinin de ağır olacağını iktidara göstermek gerek. Onun için bu olasılığı dikkate almak gerekir diyorum. Muhalefetin işi uzaktan takip etmesi endişe verici. Başta CHP olmak üzere, bütün partilere çok rol düşüyor. Muhalefet bütün gücüyle son yasal değişiklikleri dikkate alan ve bunun üstüne giden bir aktif sokak siyasetini gündeme getirmesi lazım" dedi.

'HDP İLE YAN YANA GELİNMELİ'

Tek adam rejimine karşı demokrasi güçlerinin bir araya gelmesi gerektiğini söyleyen Gürsoy, HDP'nin olmayacağı karşı bir ittifakın çözümsüzlük getireceğini ifade etti. CHP'nin HDP ile bir araya gelmemesi durumunda büyük hata yapacağını söyleyen Gürsoy, "2015'ten bu yana birbiri üstüne CHP'nin gaflarını yaşıyoruz. Bunların bedellerini kendileri de ödüyorlar. Ama CHP artık işin hayat memat meselesine geldiğini bilmelidir. Parti içerisinde de çeşitli sol kesimlerin tepkileri Kılıçdaroğlu yönetimini iyice zorluyor. Dolayısıyla bir şeyler yapması lazım. Şimdi anlıyoruz ki seçim güvenliği konusunda ciddi bir çabaya girmiş durumda. Bu çerçevede bir ittifak olmazsa bile seçim güvenliği bakımından bir ittifak arayışı içerisine CHP'nin girdiğini görüyoruz. Bunu her şeye rağmen önemsemek lazım. Mesela HDP ile yan yana gelme noktasında yoğunlaşan korku, tedirginlik, seçim güvenliği ile ilgili temaslarda pek gözükmüyor. Kolaylıkla HDP ile çeşitli toplantılarda yan yana gelebiliyorlar. Bu yol yavaş yavaş aşılabilir. Muhalefet bunu yapmazsa güç biriktirmesi mümkün değil. Bütün bunları yan yana getirdiğimiz zaman yine de ümitli adımların atılabileceğini düşünüyorum" diye aktardı.

'TEK ADAMIN İSTİKRAR SAĞLAMA ŞANSI SIFIR'

AKP ve MHP'nin oluşturduğu Cumhur İttifakı'nın seçimleri kazanma olasılığını düşünmek dahi istemediğini söyleyen Gürsoy, son olarak şunları söyledi: "Cumhur İttifakı'nın kazanması, Türkiye'nin bütünüyle 200 yıllık bir demokrasi dünyasında yer alma beklentilerinin sonu demektir. Tek adam iktidarının ihya olması, Cumhuriyetten önce başlayan batı demokrasilerinin mihveri etrafında hayata devam etme beklentilerini bir kenara bırakmak demektir. Böyle bir ülkeyi artık batı kampı içerisinde kimse kabul etmez. Tek adam iktidarının Türkiye'yi istikrarlı bir geleceğe taşıma şansı sıfır" ifadelerini kullandı. (İstanbul/MA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Savcı gazeteciliği 'suç' saydı

SONRAKİ HABER

"Sadiye Eser ve Sadık Topaloğlu’nun gazeteciliğine tanığız"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa