18 Ağustos 2012 18:05

Barışın hüküm sürdüğü bayramlara

Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Selma Gürkan, Ramazan Bayramı dolayısıyla yayınladığı bayram mesajında “Özgürlüğün, barışın ve kardeşliğin hüküm sürdüğü bayramlar diliyoruz” temennisinde bulundu.Savaşın ve şiddetin hüküm sürdüğü, sömürü ve baskının artarak devam et

Barışın hüküm sürdüğü bayramlara
Paylaş

Savaşın ve şiddetin hüküm sürdüğü, sömürü ve baskının artarak devam ettiği bir dönemde bayram kutladıklarını belirten Gürkan, “Tüm yalan ve iki yüzlü açıklamalara karşın, halkımıza bayramları zehreden koşullar varlığını sürdürüyor” dedi.

‘TALEPLER ŞİDDETLE BASTIRILIYOR’

Gürkan’ın bayram açıklamasında şunları kaydetti: “Kapitalist dünyada eşitsizlik, açlık, sefalet ve hak gaspları devam ediyor. İşçi sınıfının, ezilen halkların; eşitlik, özgürlük, barış ve kardeşlik talepleri emperyalist güçler ve iş birlikçi iktidarlar tarafından baskı ve şiddetle bastırılıyor.

AKP Hükümeti de dahil olmak üzere, İslam dünyasındaki yönetimler ABD’nin dümen suyunda yol almaya ve kirlenmeye devam ediyorlar. Türkiye, başta Müslüman komşu devletler ve halklar olmak üzere, tüm halklarla sorunlu hale geldi.

ABD’nin tetikçiliğine soyunan AKP Hükümeti, Esad yönetimini yıkmak adına, eli kanlı canileri desteklemeye ve Suriye’de halkları birbirine kırdırıp, ABD hakimiyetini sağlamaya çabalıyor.

‘İŞ BİRLİKÇİLER YENİ HESAPLAR YAPIYOR’

Irak’ta, Afganistan’da, Filistin’de dökülen kanın hesabını vermesi gereken iş birlikçiler, ABD, İsrail ve diğer kan dökücü güçlerle yeni projelere imza atmak üzere yeni anlaşmalar yapıyorlar.  

ANTEP İŞÇİLERİNE SELAM

Ramazan ayı boyunca Antep’te aylık ücretlerine 100 lira artış sağlamak üzere iş bırakan binlerce tekstil işçisini gören olmadı. Ne hükümet, ne de diğer düzen partileri işçilerin sesine kulak verdi. Haktan adaletten, eşitlikten söz edenler, işçilerin ve emekçilerin el açıp dilenmesini, el pençe divan durmasını istiyorlar. Ancak işçiler kendi yolunu işçilerin birliğiyle açmaya devam ediyor.”

‘HER ŞEYE RAĞMEN MÜCADELE DİNMİYOR’

“Her şeye rağmen güzel günlere ve bayramlara ulaşma mücadelesi dinmiyor” diyen Gürkan, Güney Afrika’da polisin açtığı ateş sonucu yaşamını yitiren işçileri hatırlatarak, işçi direnişlerinin ve dayanışmanın büyüyerek süreceğini kaydetti.

CEZAEVLERİNE DİKKAT ÇEKTİ

“Birkaç Mehmet öldü diye Meclis mi toplanırmış’ diyenler, barış ve kardeşlik taleplerini şiddetle bastırmaya devam ediyorlar” diyen Gürkan, cezaevlerindeki milletvekillerine, gazetecilere, belediye başkanlarına, hukukçulara, aydınlara, öğrencilere ve kadınlarla dikkat çekti.

BARIŞ DOLU BİR BAYRAM DİLEĞİYLE!

Gürkan açıklamasının sonunda şunları kaydetti:
Eşitlik, barış ve özgürlük diyenler hükümetin hışmına uğruyor. Asgari ücrete mahkum edilen ve geçinemeyen milyonlarca işçi ve emekçi aç ve perişan durumda. Üretici köylü emeğinin karşılığını alamıyor. Küçük esnaf tekellere yem oluyor.
Eşitsizliğin, savaş ve şiddetin olmadığı, özgürlük, barış ve kardeşlik ortamında kutlanan bayramlar dileğiyle, Ramazan Bayramı kutlu olsun! (HABER MERKEZİ)


‘HALKLARIMIZIN BAYRAMI KUTLU OLSUN’

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Yürütme Kurulu Üyesi ve İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel, Ramazan Bayramı dolayısıyla yayınladığı mesajında mücadele çağrısında bulundu.
Tüzel şunları kaydetti:
“Halklarımız eşitliğin, ayrımcılığın, işsizlik ve yoksulluğun kol gezdiği, savaşın silinmesi zor izler bıraktığı, bir ülke ortamında bayramı kutlayacak. Bunun sorumlusu kimdir diye sorulacak olursa elbette tek bir adres vardır ve bellidir: On yıldır ülkede halk için değil, halka rağmen iktidarını sürdüren hükümet ve çıkarlarını savunduğu kapitalist sermaye düzeni.
Zor günlerin geride kalması, en genel ve geniş kesimlerin ortak bayram dileğidir.  Ancak emek sömürüsü, inkarcılık, baskı ve yasakları ortadan kaldırmak; halklar üzerindeki savaşlara son vermek bir mücadelenin eseri olacağı da açıktır.
Dileğimiz, ülkemizde ve bölgemizde savaşçı politikalara son vermek; halkların, dillerin, kültür ve inançların eşit, özgür ve kardeşçe ortak yaşamları kazanacağımız günlere yürümek olacaktır. Özgürlük ve barış içinde yaşanmasını gönülden dilediğimiz halklarımızın Ramazan ve Şeker Bayramı kutlu olsun.”


AÇIKLAMALARDA SURİYE MESAJLARI

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, yayınladıkları bayram açıklamalarında da iç ve dış politikaya dair mesajlar yer aldı. Gül, Şeker Bayramı nedeniyle yayınladığı mesajında, Suriye’deki gelişmelere değindi.
Türkiye’nin Suriye’de yaşananlara ‘duyarsız’ kalmasının düşünülemeyeceğini söyleyen Gül, “Suriye’de akan kanın durması, Suriyeli kardeşlerimizin bir an önce huzura kavuşması en içten dileğimizdir” dedi. Ekonomik güçle birlikte demokrasi ve insan hakları alanında gelinen seviyenin, Türkiye’nin en önemli kazanımları arasında yer aldığını öne süren Gül, “Türkiye’nin ileri bir demokrasi haline gelmesi için hepimizin duyarlılık göstermesi gerekir” ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN’DAN GELENEK VURGUSU

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, yayınladığı Şeker Bayramı mesajında birlik ve kardeşlik mesajları vermesi ise dikkat çekti. Başbakan Erdoğan, şunları ifade etti: “Çok güçlü geleneklere ve büyük kültürel alışkanlıklara sahip bir dinin ve milletin mensuplarıyız. Geçmişten bugüne birlik ve beraberlik içerisinde kardeşçe yaşamış, Anadolu’yu bir vatan toprağı yapmışız. Bugün de yaşadığımız bir çok toplumsal soruna ve terör gibi problemlere karşı en büyük güvencemiz kardeşliğimiz, birlik ve dayanışma gücümüzdür.”
Başbakan Erdoğan, Suriye ve Myanmar’da yaşanan olayların da bayramın buruk kutlanmasına neden olduğunu belirterek, “İslam dünyasının ve milletimizin mübarek Ramazan Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyorum” dedi.


‘ŞİDDETİN SON BULMASINI DİLİYORUM’

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise yayınladığı bayram mesajında hak, hukuk, adalet ve eşitliğin sağlandığı, güvenlik kaygısı ve gelecek endişesinin taşınmadığı, şiddetin son bulduğu, herkesin birlik ve beraberlik içinde yaşadığı mutlu bayramlar dileğinde bulundu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu şunları söyledi: “Ülkemiz kaynaklarının adil paylaşıldığı, kimsenin yoksulluk ve sefalet içinde olmadığı, üretimin tüketimden fazla olduğu, emeğin değer bulduğu, hak, hukuk, adalet ve eşitliğin sağlandığı, güvenlik kaygısı ve gelecek endişesinin taşınmadığı, terör ve şiddetin son bulduğu, herkesin birlik ve beraberlik içinde yaşadığı mutlu bayramlar temenni ediyorum.”

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Vanlılar bayramı konteynerlerde buruk karşılıyor

SONRAKİ HABER

AKP'li vekilin kardeşi silahlı saldırıya uğradı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...