10 Mart 2018 00:26

Ahmet Şık ile Murat Sabuncu cezaevinden çıktı

Cumhuriyet davasının altıncı duruşmasında tahliye edilen Ahmet Şık ve Murat Sabuncu özgürlüğüne kavuştu.

Paylaş

Cansu PİŞKİN
İstanbul

Cumhuriyet gazetesinin yayın politikasının suçlama konusu edildiği Cumhuriyet davasının altıncı duruşmasında tahliye edilen Ahmet Şık ve Murat Sabuncu özgürlüğüne kavuştu.

Ahmet Şık ile Murat Sabuncu saat 00.30'da tutuklu bulundukları Silivri Cezaevi'nden salıverildi. Karbey Tesislerine getirilen Şık ve Sabuncu'yu aileleri, arkadaşları ve meslektaşlarından oluşan kalabalık bir grup karşıladı.

Cezaevinden çıkan Ahmet Şık şunları söyledi: "Ana akım medyada çalışan arkadaşlar zahmet etmesinler. Buradaki emekçilere herhangi bir şey söylemiyorum ama nasılsa söylediklerimiz yayınlanmayacak. Üzerinize alınmayın size yönelik bir şey değil. Herkese çok teşekkür ediyorum; avukatlarıma, gazeteci arkadaşlarıma, elbette Cumhuriyet gazetesine, hakikate inanan herkese çok teşekkür ediyorum. Şunun altını net bi şekilde çizmek gerek, ben sevinmiyorum. Akın Atalay son tutuklu olarak içerideyken sizlerin de sevinmesini istemiyorum. Öfkeli olmanızı tercih ediyorum. Çünkü öfke bizi ayakta tutacak, umudumuzu öfkemizle bileyeceğiz. Bunu yapmaz isek saçma sapan şeylere sevinmeye devam edeceğiz. Bugün sevineceğimiz bir gün değil. 6 yıl önce yine bir Mart ayında buradan çıkmıştım. Bugün yine bir Mart ayı. O günden bu güne değişen faşizmin sahiplerinin ortaklarının birinin eksilmesidir. Ama bu ülkede sevineceğimiz gün gelecek. Çünkü bu mafya saltanatının biteceğini ben size garanti ediyorum. Hakikate inanan herkes bilsin ki, bu mafya saltanatı hak ettiği yere gidecek. İşte biz o gün sevineceğiz."

Murat Sabuncu ise şunları söyledi: "Düşünce ve fikir özgürlüğünden cezaevinde sadece biz yoktuk. Hâlâ gazeteciler, avukatlar, milletvekilleri ve hak savunucuları cezaevinde. Biz dışarı çıktık diye Türkiye’nin problemleri çözülmedi, bizim gazeteler, gazeteciler olarak görevimiz bu hak mücadelesinde haberciler olarak, daha önce yaptığımız gibi korkusuzca bu işi yapmaya devam etmek. Cumhuriyet gazetesi bunu yaptı bugüne kadar. Ama lütfen şunu kimse unutmasın biz dışarıdaysak dayanışma sayesinde dışarıdayız. Meslektaşlarımızın, avukatlarımızın, bizim için her hafta nöbet tutan insanların sayesinde dışarıdayız ve bu dayanışmanın neleri başarabileceğini hep beraber gördük. Canımız yanıyor, pek çok arkadaşımızla birlikte Akın Atalay cezaevinde. Akın Atalay Cumhuriyet gazetesi bağımsız bir gazete olarak devam etsin diye; 25 yıl bu bağımsızlığı sürdürebilmek için vakıf yöneticiliği yaptı. Bugün onun doğum günü, onun doğum gününü de kutluyorum ve umut ediyorum ki en kısa zamanda onu da yanımıza alacağız ve Cumhuriyet her zaman olduğu gibi, kurulduğu günden beri olduğu gibi bağımsız gazetecilik yapmaya devam edecek."

 Erdem Gül, Murat Sabuncu ve eşi Eylem Türk Sabuncu

(Fotoğraflar: Fatih Polat-Cansu Pişkin)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Çavuşoğlu'dan, ABD, Menbic ve Afrin açıklamaları

SONRAKİ HABER

Cinsel tacizden ifadesi alınıp serbest bırakıldı, 2 hafta sonra yine yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa