09 Mart 2018 23:06

MİT’in 10 Ekim katliamından önceki raporu Meclis gündeminde

MİT'in 10 Ekim Ankara Katliamı sonrasında savcılığa gönderdiği 6 sayfalık ‘çok gizli’ rapor, Levent Gök tarafından Meclis gündemine taşındı.

Paylaş

Milli İstihbarat Teşkilatının (MİT) 10 Ekim Ankara Katliamı sonrasında savcılığa gönderdiği 6 sayfalık ‘çok gizli’ raporun ortaya çıkması, CHP Ankara Milletvekili Levent Gök tarafından Meclis gündemine taşındı.

Raporda, MİT’in Ankara Katliamından iki ay öncesinde Emniyet Genel Müdürlüğüne “IŞİD’in PKK-KCK çıkarlarına yönelik eylemler gerçekleştirebileceği; Adana, Mersin, Diyarbakır ve Suruç’ta görüldüğü üzere IŞİD bünyesindeki Türk radikal unsurların eylem planlamalarında yer almaya devam edebilecekleri” uyarısında bulunduğu belirlenmişti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle önerge veren Gök, “Sözü geçen bilgi notuna rağmen terörist eylemlerin engellenememesi toplum vicdanını yaralamıştır.” dedi.

‘NEDEN SALDIRILARA ENGEL OLUNAMADI?’

Gök, Soylu’ya şu soruları yöneltti:

  1. Ağustos 2015 döneminde Emniyet Genel Müdürlüğüne ulaşan istihbarat bilgi notuna istinaden hangi çalışmalar yürütülmüştür?
  2. MİT Müsteşarlığınca hazırlanan bilgi notunda gar patlamasında kilit rol oynayan teröristlere ve Türkiye’de yaşanması muhtemel saldırılara ilişkin detaylı istihbarat olmasına rağmen 10 Ekim saldırısı ile aynı örgütün düzenlediği diğer saldırılara neden engel olunamamıştır?
  3. MİT Müsteşarlığının ilgili makamlarla paylaştığı ikaz istihbaratı ve değerlendirmelerin bulunduğu bilgi notunda kod isimleri ve Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaraları ile gerçek isimleri de bildirilen teröristlerin akıbetleri ne olmuştur?
  4. Tutuklananları ve etkisiz hale getirilenleri açıklar mısınız?
  5. Bilgi notundaki açık bilgilere rağmen Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilen belgede ‘10.10.2015 tarihindeki Ankara eylemi ve eylemcileriyle ilgili olarak eylem öncesinde somut bir tespitte bulunulamamıştır.’ İfadesine yer verilmesi ne anlama gelmektedir?
  6. Sözü geçen bilgi notunun ulaştığı birim ve kişiler hakkında herhangi bir soruşturma yürütülmesi düşünülmekte midir?”

(Ankara/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

2018 tarım destekleri çiftçide hayal kırıklığı yarattı

SONRAKİ HABER

Öğrenciler, KYK önünde taleplerini dillendirdi: Eğitim hakkımız, burs ihtiyacımız!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa