09 Mart 2018 12:56

Kılıçdaroğlu’dan tüzük kurultayında sert mesajlar

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, partisinin Olağanüstü Tüzük Kurultayı’nda parti içi muhalefet ve partili yaşam konusunda açıklamalarda bulundu.

Paylaş

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin tüzük kurultayında yaptığı konuşmada “Milletvekilliği garanti mi diye söyleyenlerin dava insanı olmaya hakları da hukukları da yoktur” ifadesini kullanırken bireysel çıkarlar peşinde koştuğunu ifade ettiği kişiler için parti kapısının önünü gösterdi.

CHP’nin 19. Olağanüstü Tüzük Kurultayı başladı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yenimahalle Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen kurultayı, çoğunluk sağlandığını belirterek başlattı. Tüzük kurultayı yarın da sürecek.

CHP Genel Başkanı kemal Kılıçdaroğlu 6. duruşması görülen Cumhuriyet gazetesi davasında tutuklu bulunan Ahmet Şık, Akın Atalay ve Murat Sabuncu’ya özgürlük isteyerek konuşmasına başladı. 

Parti içine mesaj veren Kemal Kılıçdaroğlu “ön seçim kaldırılıyor” eleştirilerine ve “milletvekili hesabı” yapanlara sert tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu şöyle konuştu: 

Davaya inanan insanların özelliği ben yarın ne olacağım kaygısı taşımayanlardır. Milletvekilliği garanti mi diye söyleyenlerin dava insanı olmaya hakları da hukukları da yoktur. Dava insanı olanların mevkisi yoktur, makamı yoktur, yeri yoktur. Sen hiçbir şey olamazsın, senin bu partide yerin de yoktur kardeşim. Bireysel çıkar peşinde koşanların bu partide yeri yoktur. 

‘BEN YOKSAM PARTİ DE YOK DİYENLER ÇIKSIN GİTSİN’

2010 yılında genel başkan olduktan sonra önümdeki en önemli görev parti için reformdu. Yepyeni bir siyaset anlayışını bu partiye yerleştirmeye çalıştım. Tüzüğe en az yüzde 85 ön seçim şartını ben koydurdum. 2 kez üst üste kontenjan adayı olanların, üçüncü kez aday olamayacaklarına ilişkin tüzüğe ben koydum. Daha önce ön seçim mi vardı? 55 seçim çevresinde ön seçim yaptık. Çıkıp bana ‘Kılıçdaroğlu tüzük değişikliği getiriyor, tüzük değişikliğini kaldıracaklar.’ Niye yapalım? Delege avcılığıyla siyaset yapanların bu ülkeye faydası yoktur. Ön seçim maddesi aynen duruyor. Hatta aday saptama yöntemleri belirlenirken bir düzenleme daha yaptık, il örgütlerinin görüşlerinin de alınacağını tüzüğe yazdık. Bir Parti Meclisi’ne girerken il başkanlarının önerisini de oraya götüreceğiz. Bana en yakın olanlar şunu aday göster bunu aday göster, en uzak olanlar şu olmasın, bu olmasın diyenler… Adayı en iyi belirleyecek olan örgütün kendisi. Meraklısı olsaydım, 2012’de ön seçim şartını getirmez, 55 ilde ön seçim yaptırmazdım. 

'KAPI BURADA'

“Ben yoksam parti de yok” diyen arkadaşlar, kapı burada çıkıp gidebilirler. Parti kimsenin babasının malı değildir. Her partili bir dava insanı olacak. ‘Ben ne olacağım?’ diye yolan çıkanlar partiye ihanet ediyorlar. Sandık koymayanı tutmayacağım. Bürolarda oturup delege yazmanın da mantığı yoktur. Her zaman parti içim yarışmayı tercih ettim.

İZİN ALMADAN TV’YE ÇIKILMAYACAK

CHP Genel başkanı çarşaf listeyi kaldırmadıklarını da söyleyerek milletvekillerine de şöyle seslendi: Ben milletvekili seçildim, istediğim kanala çıkarım, istediğim gibi konuşurum, izin almadan çıkıyorsa, bu partide yeri yoktur. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

7 çocuğa cinsel istismarda bulunan öğretmene 87 yıl hapis!

SONRAKİ HABER

Oyuncu Ahmet Kural trafik kazası yaptı, ehliyetine el konuldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...