09 Mart 2018 01:49

Hollanda’da başsavcı vekili cinsel istismardan gözaltında

Hollanda'da başsavcı vekili Vincent L., reşit olmayan bir erkek çocuğa ‘para karşılığı cinsel istismarda bulunduğu’ için gözaltına alındı.

Paylaş

Hollanda'da çevre suçları ve yolsuzlukla mücadeleden sorumlu başsavcı vekili Vincent L., reşit olmayan bir erkek çocuğa "para karşılığı cinsel istismarda bulunduğu" için gözaltına alındı.

BBC Türkçe’den Yusuf Özkan’ın haberine göre, başkent Amsterdam ve Amstelveen semtinde yapılan operasyonlarda, başsavcı vekilinin yanı sıra, aynı suçu işledikleri belirlenen ve yaşları 38 ile 61 arasında değişen 10 kişi daha yakalandı.

Olay geçen yıl, internetteki arkadaşlık siteleri aracılığıyla tanıştığı kişilerle para karşılığı birlikte olan 16 yaşındaki çocuğun ailesi tarafından ortaya çıkarıldı.

Oğullarının cep telefonunda uygunsuz mesajlar gören aile, suç duyurusunda bulundu. Geçen yıl Temmuz ayından itibaren soruşturmayı derinleştiren polis, başsavcı vekili Vincent L.'nin de 16 yaşındaki çocuğu para vererek istismar ettiğini belirledi.

Gözaltına alınan Vincent L.'nin Ocak ayından itibaren görevine son verildi. Uzun süre savcı olarak görev yapan Vincent L., 2016 yılında çevre ve suçları ve yolsuzluktan sorumlu başsavcı vekili olarak atanmıştı.

Başsavcılık sözcüsü Katelijne den Hertog, "inanılmaz derecede şaşırdıklarını" belirterek, meslektaşlarının bir çocuğu para karşılığı istismar etmesinin büyük bir şok etkisi yarattığını söyledi.

Sözcü, konuyu büyük bir ciddiyetle değerlendirdiklerini açıkladı.

Gözaltına alınan zanlılardan 6'sının, erkek çocuğu 15 yaşından beri istismar ettikleri belirlendi. Çocuğun, internetteki arkadaşlık sitesilerine verdiği ilanlarda gerçek yaşını yazıp yazmadığı bilinmiyor.

Vincent L.'nin avukatına göre, başsavcı vekili söz konusu çocuğu 16 yaşındayken istismar etti. Avukata göre, 12 ile 15 yaş arasındaki çocuklarla cinsel ilişkiye girenlere verilen ceza, 16-17 yaşındaki çocuklarla birlikte olanlara verilenden daha fazla.

Sanık avukatlarının 1 Nisan'a kadar sürecek araştırma talebinin ardından, başsavcı vekili ile diğer 10 kişinin mahkeme önüne çıkması bekleniyor. (DIŞ HABERLER)
 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yaşasın 8 Mart!

SONRAKİ HABER

Evrensel 25 yaşında: Gerçeklerden vazgeçmeyeceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa