08 Mart 2018 22:48

CHP ‘ön seçim’e devam edecek

CHP Tüzük Kurultayı için hazırlanan taslağın son şeklinde, 'en fazla bir milletvekili çıkaran' illerde ön seçim yapılmaması önerisi geri çekildi.

Paylaş

Birkan BULUT
Ankara 

CHP tüzük kurultayı için hazırladığı taslağa son şeklini verdi. Taslağın son şeklinde tepki çeken “En fazla bir milletvekili çıkaran” illerde ön seçim yapılmaması önerisi geri çekildi. 

CHP Tüzük Kurultayı Ankara Nâzım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezinde bugün toplanıyor. Geçen ay düzenlenen 36. Olağan Kurultayın ardından tüzük değişikliğine gidecek olan CHP’de tüzük değişikliği için hazırlanan taslak tartışmaları da beraberinde getirdi. Ön seçim, cumhurbaşkanı adayının belirlenme şekli, gençlik ve kadın kotaları gibi maddelerde yapılacak tüzük değişikliği için toplanacak kurultay iki gün sürecek. Kurultay öncesinde il başkanları ve bir çok yönetici ile toplantılar yapan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, özellikle ön seçimler konusunda eleştiriler aldı. Çünkü mevcut CHP tüzüğünde milletvekilleri adaylarının yüzde 85 gibi bir çoğunluğu ön seçimle belirleniyor. Ancak tüzük değişikliği ile son seçimlerde yüzde 10’dan az oy alan seçim çevreleri ve en fazla bir milletvekili çıkarılan yerlerde milletvekili adayları ön seçim yönteminin dışında tutulmak istendi. Çok sayıda ilin ön seçim dışında kalacağı bu tüzük değişikliği “Ön seçim kaldırılıyor” eleştirilerine yol açtı. Bir başka değişiklik de partinin Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyelerinin belirlenmesine ilişkin bir madde. Buna göre CHP Genel Başkanının tümünü belirlediği MYK’nin bir kısmını  Parti Meclisi belirleyecek. Bu da MYK içinde genel başkan tarafından atanan ve Parti Meclisi tarafından seçilen ayrımına yol açacağı için tartışmalara yol açıyor.

ELEŞTİRİLER ÜZERİNE DEĞİŞTİ

CHP Tüzük Komisyonu yapılan eleştirilerin ardından bazı maddelerde düzeltmelere gitti. Son şekli verilen tüzük taslağında ön seçimle milletvekili belirlenmesine getirilen daraltmadan geri adım atıldı. En fazla bir milletvekili çıkarılan illerde ön seçim yapılamayacağına dair tüzük değişikliği önerisi taslaktan silindi. 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Katar, üssünü NATO’ya açıyor

SONRAKİ HABER

Hasankeyf Koordinasyonundan "Mücadele ve Yıkım Ekseninde Hasankeyf" paneli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa