18 Ağustos 2012 10:31

Dışişleri: Lübnan’a gitmeyin

DIŞİŞLERİ Bakanlığı, Lübnan’da Türkiye vatandaşlarının kaçırılması üzerine yazılı açıklama yaparak, Lübnan’a gidilmemesi uyarısında bulundu.BBC’de yer alan bir haberde ise Türkiye’nin Suriyeli silahlı muhalifleri desteklemesinin bir sonucu olarak krizin Lübnan’a sıçradığı kaydedildi. Hiz

Dışişleri: Lübnan’a gitmeyin

Paylaş

DIŞİŞLERİ Bakanlığı, Lübnan’da Türkiye vatandaşlarının kaçırılması üzerine yazılı açıklama yaparak, Lübnan’a gidilmemesi uyarısında bulundu.

BBC’de yer alan bir haberde ise Türkiye’nin Suriyeli silahlı muhalifleri desteklemesinin bir sonucu olarak krizin Lübnan’a sıçradığı kaydedildi. Hizbullah Lideri Nasrallah ise yaptığı açıklamada Türkiye’nin Suriye’ye yönelik tutumunu da eleştirerek “Türk Hükümeti Filistin’de destekleyici bir rol oynasa, daha iyi olurdu” mesajını verdi. Böylece Türkiye’nin, Suriye üzerinden uyguladığı dış politikanın son olumsuz sonuçları da Lübnan üzerinden ortaya çıkmış oldu.

DIŞİŞLERİ UYARDI

Açıklamada, “Vatandaşlarımızın biran evvel serbest bırakılmaları için çok yönlü temas ve girişimlerimiz sürdürülmektedir. Diğer taraftan, söz konusu gelişmeler ışığında, vatandaşlarımızın zorunlu kalmadıkça Lübnan’a seyahat etmekten kaçınmalarında fayda görülmektedir” denildi.

TÜRKİYE NEDEN HEDEF OLDU?

BBC, Türkiye’nin Suriye’de silahlı muhalifleri desteklediği için Lübnan’da Türkiye vatandaşlarının kaçırıldığını ifade etti.
Lübnan’da rehine krizinin, Suriye’de silahlı muhaliflere bağlı kişilerin bir grup Lübnanlı Şii’yi kaçırmasıyla başladığını anımsatan BBC, misilleme olarak Lübnan’da aralarında bir Türk iş adamının da bulunduğu birçok kişiyi kaçıran Mikdad Aşiret üyelerinin Lübnan’daki diğer pek çok kişi gibi Suriye’deki çatışmaları din temelli bir bakış açısıyla gördüğünü kaydetti.

DIŞ POLİTİKANIN SONUCU

“Buna göre, Suriye, laik bir devlet ya da devletti ama şimdi Sünniler, Esad’ın kimliğinde, bir Alevi’yi devirmek istiyor” diyen BBC, Mikdad Aşiretinin de, Suriyeli muhaliflerin üzerinde baskı oluşturmak için, onları destekleyen ülkelerin vatandaşlarının kaçırılmasını meşru bir yöntem olarak gördüğünü belirtti. BBC şöyle devam etti:
“Türkiye’nin silahlı muhalefeti desteklediği ve ev sahipliği yaptığı anlaşılıyor; bu haliyle, Mikdadların bariz hedefi haline dönüşüyor; bunun bir göstergesi, Mikdadların kaçırdığı kişiler arasında bir Türk’ün de bulunması.”

NASRALLAH'TAN TÜRKİYE’YE ELEŞTİRİ

Hizbullah Lideri Seyyid Hasan Nasrallah, Lübnan’daki güvenlik durumunun kontrol dışına çıktığını belirtti. Nasrallah, Türkiye’nin Suriye’ye yönelik tutumunu da eleştirerek “Bunun yerine Türk hükümeti, Filistin’de destekleyici bir rol oynasa, daha iyi olurdu” şeklinde konuştu. “Kudüs Günü” dolayısıyla yaptığı konuşmada Nasrallah, Mekke’de düzenlenen, İslam İşbirliği Teşkilatının olağanüstü zirvesinde Suriye’nin üyeliğinin askıya alınmasını da kınadı.
Nasrallah “İslami liderler, Suriye konusunda kaygılı olsaydı, diyalog ve kan akmasına son verilmesi çağrısını yapmak üzere Şam, Türkiye ve Riyad’a gidecek bir komiteyi oluştururdu” dedi. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

BDP sürgün, işkence ve taciz iddialarını Adalet Bakanına sordu

SONRAKİ HABER

Çavuşoğlu: ABD'de FETÖ tutuklamaları başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa