08 Mart 2018 12:19

Şehir Plancıları Odası Başkanı Şenyol'a soruşturma

Şehir Plancıları Odası Şube Başkanı Özlem Şenyol Kocaer'e Bornova Belediyesi tarafından sosyal medya paylaşımı gerekçesiyle soruşturma başlatıldı.

Paylaş

Bornova Belediyesi’nde kentsel tasarım uzmanı olarak çalışmakta olan TMMOB Şehir Plancıları Odası İzmir Şubesi Başkanı Özlem Şenyol Kocaer hakkında, bir sosyal medya paylaşımı nedeniyle Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila’nın talimatı ile soruşturma başlatıldı ve savunması istendi. 

İncelemeye gerekçe olarak, Şenyol Kocaer’in “gizli belgeyi izinsiz paylaşması” ve belediye başkanını eleştirerek olumsuz bir tutum sergilemiş olduğu gösterildi. İncelemeye konu paylaşım Bornova Belediyesi ile mevcut yetkili sendika Birleşik Kamu İş'e bağlı Tüm Yerel Sen arasında imzalanan sözleşmeye eklenen son maddeye ilgili. 

Söz konusu madde ile toplu sözleşmenin getirdiği sosyal denge tazminatına dair çalışanlara birer taahhütname imzalama zorunluluğu getirilmekte, memurların sözleşmede belirtilen sosyal denge tazminatları ile ilgili olası Sayıştay tarafından geri ödeme talebinde memurun bu ödemeyi yapacağını taahhüt etmesi şart koşuluyor.  Gizli olduğu iddia edilen belge kamuya açık ve sendikanın sitesinden ulaşılabiliyor. 

Kocaer'in daha öncesinde de Kültürpark’a sahip çıkma mücadelesinden ötürü görev yeri değiştirilmiş, mesleki vasıfları ve liyakatı ile ilgisi bulunmayan uzmanlık alanı dışında bir birimde çalışmaya zorlanmıştı

TMMOB: MOBBİNG VE BASKI VAR

Soruşturma ile TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu da yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada Bornova Belediyesi'nin hedef şaşırtarak Kocaer'in kent  mücadelesi dışında bir paylaşımdan dolayı soruşturma açıldığı belirtilerek "Bizler son soruşturmanın da bu süreçten bağımsız olmadığının farkındayız. Şenyol Kocaer, mesleki kimliğinin ve TMMOB anlayışının gereği olan bir biçimde topluma karşı sorumluluklarını yerine getirmesinden ötürü yaklaşık 1,5 yıldan bu yana mobbing ve baskıya maruz kalmaktadır. Ancak kendisi tüm bu baskılara karşın doğru bildiğini söylemeye, bilimin ve hukukun ışığında, rant politikalarına karşı toplumsal çıkarları, doğal ve kültürel varlıkları savunmaya devam etmektedir" denildi. 

Açıklamada, siyasi iktidarın yurttaşlara yönelik sosyal medya paylaşımları üzerinden oluşturduğu baskı ortamı ve yargının cezalandırmaları göz önündeyken özgürlüklerden ve demokrasiden yana olma iddiasındaki ana muhalefet partisi bünyesinde olan bir belediye aynı şekilde soruşturma açılmasının düşündürücü olduğunun altı çizildi. 

'ATİLA ÜYESİ OLDUĞU TMMOB'LA TERS DÜŞÜYOR'

Bornova Belediye Başkanı Olgun Atilla'nın TMMOB üyesi bir mimar olduğunun hatırlatıldığı açıklamada şöyle sürdürüldü "Olgun Atila’nın bu doğrultudaki tasarrufu, demokrasinin asgari gereklerine aykırıdır, haklar ve özgürlükler alanını kısıtlayıcıdır. İlgili tasarruf, bu nedenle TMMOB anlayış ve ilkelerine ters düşmekte ve ne yazık ki iktidarın baskı politikalarıyla benzerlik ve paralellik taşımaktadır. Bu adım, Şenyol Kocaer’in soruşturmaya konu sosyal medya paylaşımında da belirttiği gibi “korku imparatorluğu”nun uygulamalarının toplumun birçok kesimine sirayet ettiğinin göstergesidir". 

'SORUŞTURMA GERİ ÇEKİLSİN'

TMMOB'un rant ve talan politikalarına karşı duran Kocaerin mücadelesinin her daim yanında duracağının belirtildiği açıklamada "8 Mart arifesinde emekçi bir kadına yönelik mobbing uygulamalarının değerlendirmesini kamuoyunun takdirine bırakıyor, kendisinin daha önceki görevine iade edilmesi ve hakkındaki soruşturmanın geri çekilmesi çağrısında bulunuyoruz" ifadeleri kullanıldı.

TÜM BEL SEN: KOCAER HAKKINDAKİ SORUŞTURMA DÜŞÜNDÜRÜCÜ

Bornova Belediyesi'nde örgütlü Tüm Bel Sen İzmir 2 Nolu Şube de üyesi Şehir Plancıları Odası Şube Başkanı Özlem Şenyol Kocaer hakkında soruşturma açılması ile ilgili yazılı açıklama yaptı.  Açıklamada, sosyal medya üzerinden cezalandırılmak istenmenin ülkede  hüküm süren, korku, baskı ve yıldırma politikalarının bir yansıması olduğu belirtildi.
 
Soruşturmanın düşündürücü olduğunun dile getirildiği açıklamada 'İzmir'in rant politikalarına halkçı ve çevreci perspektifle mücadele veren Kocaer'e soruşturma açılması kasti bir girişim mi' sorusu soruldu.  Ertesi gün basına servis edilen 'Başkan Atila o memuru affetmedi' haberine de değinildiği açıklamada "Anti demokratik uygulamalara meşrutiyet kazandırma çabası olduğunu kamuoyu ile paylaşıyoruz. Ayrıca CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun temel hak ve özgürlükler konusunda ne kadar hassas olduğunu hepimiz çok iyi bilmekteyiz. Kocaer hakkında yürütülen haksız soruşturmayı meşru göstermek adına yapılan ayak oyunlarını Sayın Kılıçdaroğlu'nun malzeme edilmesini doğru bulmamaktayız" denildi.
 
Açıklama şöyle sürdürüldü "Var olan sistemi eleştirenlerin, eleştirdikleri ile mental olarak çok farklı yönde davranış göstermedikleri bilakis demokrasi gönülden bağlılık gösteren insanlarla hayal kırıklığı yaratmış olmaları da konunun diğer yaralayıcı tarafıdır" denildi.(İzmir/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

MHP'den CHP'ye ret: Oyalama çabalarına itibar etmiyoruz

SONRAKİ HABER

1938 Dersim Katliamı'nın tanığı Dengbêj Silo Qiz hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa