08 Mart 2018 00:52

BM Güvenlik Konseyi, Suriye'deki ateşkes kararını tekrarladı

Suriye’de uygulanmayan ateşkes kararı için acil olarak toplanan BM Güvenlik Konseyi, ateşkes kararının uygulanmasına yönelik çağrıyı yineledi.

Paylaş

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Fransa ve İngiltere'nin talebi üzerine Suriye'de şu ana kadar uygulanamayan 30 günlük ateşkesi görüşmek üzere acil olarak toplandı.

Basına kapalı yapılan toplantıya BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura da video konferans aracılığıyla katıldı. Oturumun ardından Güvenlik Konseyi Dönem Başkanı ve Hollanda Daimi Temsilcisi Karel van Oosterom yaptığı açıklamada, "Güvenlik Konseyi üyeleri toplantıda Suriye'deki insani durumla ilgili kaygılarını aktardı. Savaşın nasıl durdurulacağı tartışıldı. Güvenlik Konseyi üyeleri, alınan 2401 sayılı ateşkes kararının uygulanmasına yönelik çağrıyı yineledi. Güvenlik Konseyi, ateşkes kararıyla ilgili olarak Genel Sekreter Antonio Guterres ile Pazartesi günü bir araya gelecek. Genel Sekreter karar hakkında Güvenlik Konseyi'ni bilgilendirecek" dedi.

BM Güvenlik Konseyi, Rusya'nın da onayıyla 24 Şubat'ta Suriye'ye insani yardımların ulaştırılabilmesi ve Doğu Guta'daki hasta ve yaralıların tahliyesi için 30 günlük ateşkes kararı almıştı. (DHA)
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Gözaltına alınan Gazeteci Hayri Tunç serbest bırakıldı

SONRAKİ HABER

Akdeniz'de 4.9 büyüklüğünde deprem

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa