07 Mart 2018 21:59

DİSK: Eski hükümlü işçiler kadro beklerken işsiz kaldı

DİSK/Genel-İş Adana Şubesi ve DİSK Bölge Temsilciliği, eski hükümlü işçilerin geçici işçi kadrosuna alınmamasına tepki gösterdi.

Paylaş

DİSK/Genel-İş Adana Şubesi ve DİSK Bölge Temsilciliği tüm taşeron işçilere koşulsuz kadro sözü verilmesine rağmen eski hükümlü işçilerin geçici işçi kadrosuna alınmamasına tepki gösterdi. İşlerinden olan eski hükümlülerin de katılımıyla DİSK binasında gerçekleştirilen basın toplantısında yapılan açıklamada uygulamanı haksız olduğu vurgulanarak bir düzenleme ile mağduriyetin giderilmesi istendi. Basın açıklamasını okuyan DİSK Bölge Temsilcisi Hüseyin Yaşar Gündoğdu, işçiler kadro beklerken işsiz kaldığını belirterek “Bu uygulama ile işçiler adeta suç işlemeye teşvik ediliyorlar” dedi. Konuyla ilgili çıkarılan tebliğde başvuruların reddinden sonra yargı yolunun kapalı olduğunun belirtildiğini ifade eden Gündoğdu, yargıya başvuru hakkının Anayasal bir hak olduğunu belirterek her türlü hukuksal mücadeleden vazgeçmeyeceklerini ifade etti.

Sınav aşamasında oluşacak sorunlardan da endişeli olduklarını ifade eden Gündoğdu, bir başka konunun da devam eden güvenlik soruşturması olduğunu dile getirdi. Güvenlik soruşturmalarında yargı ile mahkum edilip edilmediğine bakılmadan kişiler hakkında sübjektif değerlendirmelerle “sakıncalı” sonucuna varılıp işlem yapıldığını dile getiren Gündoğdu, “Bu işçiler halen taşeronda çalışmaktadır. Geçişten sonra da aynı işi yapacaklar. O halde bütün bunlara neden ihtiyaç vardır?” dedi. Şuan ihtiyaç olanın yeni bir düzenleme olduğunu dile getiren Gündoğdu, işçilerin şartsız şekilde kadroya geçirilmesini istedi. (Adana/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

8 Mart yasağını protesto eden kadınlara polis saldırısı

SONRAKİ HABER

Bolivya'da darbe ile yönetime gelen Anez: Morales için yakalama emri çıkarılacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa