07 Mart 2018 15:11

Afrin operasyonunda 47. gün: Sıcak çatışmalar devam ediyor

TSK'nin Afrin operasyonu, 47. gününde de devam ediyor.

Paylaş

 

TSK ve ÖSO gruplarının 20 Ocak’ta başlattıkları Afrin operasyonu 47’inci gününü geride bırakırken Afrin’in Raco ve Cinderes ilçelerindeki şiddetli çatışmalar sürüyor. Öte yandan YPG bir açıklama yayınlayarak Rusya’yı Afrin operasyonundaki sivil ölümlere ortak olmakla suçladı ve ölümleri durdurma açıklaması yaptı. 

RACO VE CİNDERES’TE ÇATIŞMALAR 

Doğan Haber Ajansı’na göre Afrin’in kuzeybatısındaki Raco ve güneybatısındaki Cinderes ilçelerinde TSK-ÖSO güçleri ile YPG arasındaki çatışmalar sürüyor. Raco’da kontrolün TSK’ye geçtiği açıklanmıştı. DHA’nın haberine göre dün ise Raco merkezde bir binadaki YPG’li keskin nişancılar, havadan ve karadan ateş altına alındı. Yaklaşık 3 saat kadar karşılıklı olarak yoğun ateş sürerken, keskin nişancılar bazı ÖSO askerlerini hedef alarak vurdu, 2 ÖSO militanı ölürken TSK jetlerinin havadan binayı vurarak yıktığı bildirildi. 

‘RUSYA KÜRTLERİ KENDİ DENETİMİNE ALMA AMACINDA’

ANHA’nın haberine göre YPG açıklamasında hava sahasının açılmasıyla Türkiye’ye açılması eleştirilerek, Rusya halkına kendi hükümetlerine baskı kurmaları ve ölümlere ortak olmaktan vazgeçirmeleri çağrısı yapıldı. Rusya’nın, Türkiye ile ortak saldırılardan vazgeçmesi istenirken, “Afrin hava sahası Rusya’nın kontrolündedir. Eğer Rusya Afrin hava sahasını Türk devletine açmamış olsaydı, Türk uçakları Suriye geçemeyecek ve AEfrin’e hava saldırısı gerçekleştiremeyecekti” denildi. 

Rusya’nın Afrin’deki siyasi iradeyi ve YPG’yi kendi çıkarları temelinde denetime alma amacında olduğunun belirtildiği açıklamada, “Bunda da Suriye halklarının hiçbir çıkarı yoktur” ifadeleri kullanıldı. 

SDG GÜÇLERİNİN AFRİN’E GİDİŞİ SÜRÜYOR

YPG’nin öncülüğündeki Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) IŞİD’e karşı operasyon düzenlenen bölgelerden Afrin’e gidişi ise sürüyor. Rudaw’ın haberine göre SDG’ye bağlı Ceyş el Suwar birlikleri de Afrin’e gitme kararı aldı. Rakka’da bulunan grubun sözcüsü Umer İdlibi, Afrin operasyonuna karşı “Kürt Cephesi, Demokratik el Şemal Taburları ve İdlib Askeri Meclisi ile birlikte” güçlerinin bir bölümünü bu bölgeye kaydıracaklarını söyledi.  

Sözcü ABD ve Rusya’yı kastederek, “Uluslararası toplum ve devletler Türkiye’nin bu saldırılarına karşı girişimde bulunmuş olsaydı, bu kararı vermek zorunda kalmayacaktık” diye konuştu. Umer İdlibi 3 bine yakın savaşçıları olduğunu bunların 1700’ünü Afrin’e göndereceklerini söyledi. 
Pentagon sözcülerinden Binbaşı Adrian Rankine-Galloway da önceki gün yaptığı açıklamada, “SDG bünyesinde savaşan bazı savaşçılar, muhtemelen Afrin’deki savaşa katılmak üzere Orta Fırat Vadisi’nde yürütülen operasyonlardan çekilmeye karar verdi” demişti. 

SANA: AFRİN’DE 3 SİVİL DAHA HAYATINI KAYBETTİ 

Suriye  resmi haber ajansı SANA, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Afrin harekatı sırasında 3 sivilin daha hayatını kaybettiği duyurdu. SANA’nın haberinde “Türk ordusu ve paralı askerleri bugün (dün) öğle saatlerinde Mabatlı bölgesi çevresindeki köylere saldırdı. Saldırı sonucunda biri 75 yaşında olmak üzere 2 sivil öldü, yaşlı bir sivil yaralandı ve bazı evler büyük zarar gördü" dendi.

‘SAĞLIK MERKEZİ VURULDU’

SANA’ya göre TSK’nın Cinderes’teki bir sağlık merkezine düzenlediği saldırıda da 1 sağlık görevlisi hayatını kaybetti, ayrıca merkezde hasar meydana geldi.  AKP Hükümeti ve Genelkurmay, Afrin’e yönelik harekat kapsamında sivil ölümleri yaşandığını reddediyor. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Mimar Sami Yılmaztürk hayatını kaybetti

SONRAKİ HABER

ABD Senatosu Ermeni Soykırımı tasarısını kabul etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa