07 Mart 2018 12:03

Tricontinental, ilk dosyasını Kore krizine ayırdı

Afrika, Asya ve Latin Amerika'ya dair çalışmalar yapan Tricontinental Sosyal Araştırmalar Enstitüsü ilk dosyasında Kore krizini işledi.

Paylaş

Vijay Prashad, Ahmet Tonak gibi isimlerin kuruluşuna öncülük ettiği uluslararası Tricontinental Sosyal Araştırmalar Enstitüsü ilk dosya çalışmasını yayınladı. Dosyada Kore yarımadası etrafında gelişen kriz ana hatlarıyla değerlendiriliyor.

Enstitü çalışmalarıyla politik hareketler ve akademik üretim arasında bir dayanak noktası olmayı amaçlıyor. Enstitü Afrika, Asya ve Latin Amerika'nın politik ve iktisadi gündemine yoğunlaşıyor. Üç kıtadan; Afrika, Asya ve Latin Amerika'dan mücadele deneyimleri ve grevlere dair haftalık haber bülteni, iki ayda bir dosya, son sürece dair daha derinlikli analizler içeren yılda iki kez yayımlanacak çalışma belgeleri, araştırmalar ve konferanslar planlanan çalışmalar arasında yer alıyor.

KORE YARIMADASI KRİZİ

Kore yarımadası tartışmalarında çoğunlukla eksik olan "insan" boyutu, bu dosyada Kuzey Korelilerin günlük yaşantılarından fotoğraflarla hatırlatılmaya çalışılıyor. Dosya, krizin jeopolitik yönüyle birlikte insani boyutunu da vurguluyor. Kore Yarımadasında neredeyse 75 milyon insan yaşıyor. Dosya, krizi tartışırken aslında insanların yaşamları ve geleceklerini masaya yatırıyor.

Dosyanın ilk bölümünde Kore Cumhuriyeti başkanı Moon Jae-in’in barış teklifi ve olası sonuçları irdeleniyor. Moon Kuzey Korelilere barış antlaşması teklif edeceğini ve bunun sonunda 1950'lere dayanan Kuzey Kore-ABD Savaşı'nı sona erdireceğini belirtiyor.

Karşılığında ise Kore Yarımadasının nükleer silahlardan temizlenmesini öneriyor. Fakat farklı sebeplerden hem Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti hem de ABD bu anlaşmaya isteksiz. Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti silahları yok etmesi durumunda ABD tarafından imha edileceği korkusunu dile getirirken, ABD ise silahları Kore Cumhuriyeti’ne tesis etme fırsatını değerlendirmek istiyor.

İkinci bölümde ise Trump'ın Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’ne savaş ilan ettiği algısının yıkıcı bir algı olduğu tartışılıyor. Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin bağımsızlık ve egemenlik adı altında nükleer programını meşru kılan bu 'algı' birçok ülke tarafından da destek görüyor. İlerleyen bölümlerinde ise barışın ve savaşın olanağı tartışılarak dosya sonlandırılıyor.

Enstitünün tartışmalarının bir parçası olmak ve çalışmalarını takip etmek için mail grubuna dahil olabilir, Latin Amerika, Asya ve Afrika'daki iktisadi politik gelişmeleri analizleriyle birlikte takip edebilirsiniz.

TRİCONTİNENTAL SOSYAL ARAŞTIRMALAR ENSTİTÜSÜ'NÜN TARİHÇESİ

Enstitünün kuruluşu ve ismi 1966 yılında Afrika, Asya ve Latin Amerika'dan devrimci hareketlerin Küba'da gerçekleştirdikleri Tricontinental adlı bir konferansa dayanıyor. Emperyalist paylaşım savaşına karşı birçok Asya, Afrika ve Latin Amerika ülkesinin 1961 yılında bir araya gelmesiyle oluşan Bağımsızlar Hareketi ve üçüncü dünya ülkelerinin dayanışması üzerine kurulu Afrika-Asya Halkları Dayanışma Örgütü (AAPSO) konferansın iki önemli dinamiğinden biriydi. Sonrasında Latin Amerika'nın da katılımıyla birlikte OSPAAAL adı alan hareket üç ayrı kıtadaki hareketler arasında karşılıklı anlayışı inşa eden bir altyapı sağlıyor. Tricontinental Toplumsal Araştırma Enstitüsü bu konferansın mirasının izinde Afrika Asya ve Latin-Amerika halkları dayanışma örgütü ile ortaklaşa barış ve adaleti inşa etmek için çalışıyor. Enstitünün internet sitesinde Tricontinental tarihiyle ilgili kısa bir video da yer alıyor:

(HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Karatay ile tabip odası karşı karşıya geldi, Karatay’a ceza

SONRAKİ HABER

Birleşik Metal-İş üyesi işçiler, MESS dayatmasına karşı fazla mesaiye kalmayacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa