06 Mart 2018 21:41

'Şiddet uygulayan erkeği savunmuyorum' dedi, davadan çekildi

Taksim'de bir kadına cinsel saldırıda bulunan 3 erkeğin yargılandığı davada, baro tarafından görevlendirilen sanık avukatı Deniz Kepenek istifa etti.

Paylaş

Taksim’de F.H.E’yi cinsel saldırıya maruz bırakan biri tutuklu 2’si firari 3 erkeğin yargılandığı davanın duruşmasında baro tarafından görevlendirilen sanık avukatı Deniz Kepenek, "Çocukları cinsel tacize maruz bırakan, kadınlara şiddet uygulayan erkekleri savunmuyorum" diyerek davadan çekildi. 

İstanbul Taksim’de F.H.E’yi cinsel saldırıya maruz bırakan biri tutuklu, ikisi firari 3 sanık erkeğin yargılandığı davanın 5’inci duruşması Çağlayan’da bulunan İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmaya, "Nitelikli cinsel saldırı", "Kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak" suçundan 13 yıldan 25 buçuk yıla kadar hapis istemiyle yargılanan tutuklu sanık Dursun A. ve F. H. E.’nin avukatları katıldı. "Nitelikli cinsel saldırı", "Kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak", "Basit yaralama" suçlarından 14 yıldan 27 yıla kadar hapsi istenen firari sanık Engin K. ile diğer firari sanık ise duruşmaya katılmadı. 

'BÖYLE BİRİNİN AVUKATLĞINI YAPAMAM'

İstanbul Barosu’ndan görevlendirilen sanık avukatı Deniz Kepenek, “Kadın haklarını ihlal eden kişilerin savunmasını yapmıyorum. Çocukları cinsel tacize maruz bırakan, kadınlara şiddet uygulayan erkekleri savunmuyorum. CMK’dan ve barodan bana hürriyeti yoksun bırakma suçunu işleyen birini savunacağım söylenmişti. Ben de kabul ettim. Ancak böyle birinin avukatlığını yapmam” diyerek mahkemeye davadan çekilme dilekçesi verdi. 

Kepenek'in davadan çekilme dilekçesi kabul edildi. 

Duruşma sonrasında kısa bir açıklama yapan Kepenek, Ceza Muhakeme Kanunu’na (CMK) başvuracağını ve gerekli işlemi oradan da başlatacağını belirtti. Firari sanıkları gerekçe gösteren mahkeme heyeti sanıkların yakalanması için müzakere yazılmasına karar vererek davayı 3 Mayıs’a erteledi.

KADINLARDAN AÇIKLAMA 

İstanbul Kadın Meclisi üyeleri de duruşma sonrası adliye önünde basın açıklaması yaptı. Meclis üyelerinden Beyza Akyol, bir kez daha eril yargılamaya tanık olduklarını belirterek, firari sanıkların derhal yakalanması için sorumluları göreve çağırdı. 

'YARGI, ERKEK ZİHNİYETİNİN BASKISI ALTINDADIR'

Avukat Tuğba Torun da erkek zihniyetinin baskısı altında olan yargının kadınların haklarını savunamadığını dile getirerek, “Bu davada 3 sanık var  ancak bir tanesi tutuklu. Bu durum bize, yargının erilliğini bir kez daha gösteriyor. Yargı, erkek zihniyetinin baskısı altındadır. Burada insan haklarından söz edilemeyeceği gibi kadın haklarından da söz etmek mümkün değildir” diye konuştu. 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Adana Valiliğinden 8 Mart yürüyüşüne yasak, mitinge izin

SONRAKİ HABER

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu: Emeklilik yük değil haktır

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa