06 Mart 2018 21:20

Adana Valiliğinden 8 Mart yürüyüşüne yasak, mitinge izin

Adana Valiliği, 8 Mart'ta düzenlenecek yürüyüşü 'provakatif eylemler yapılabilir' diyerek yasakladı, Uğur Mumcu Meydanı'ndaki mitinge ise izin verdi.

Paylaş

Adana Kadın Platformu'nun 8 Mart günü Mimar Sinan Açık Hava Tiyatrosu önünden Uğur Mumcu'ya yapacağı yürüyüş Adana Valiliği tarafından "marjinal gruplar ve terör örgütleri tarafından provokatif eylemler yapılabilir" denilerek yasaklandı.

Adana Kadın Platformu'nun oluşturduğu tertip komitesinin başvurusuna cevap veren Adana Valiliği "Terör örgütleri, marjinal gruplar sansasyonel eylemler yapabilir" diyerek yürüyüşe izin vermedi. Fakat yürüyüşün ardından Uğur Mumcu Meydanı'nda yapılması planlanan açık hava toplantısı konusunda herhangi bir sakınca olmadığı ifade edildi.

KEYFİ BİR YASAKLAMA OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ 

Adana Kadın Platformu'ndan Av. Sevil Aracı kendilerine bir açıklama yapılmadığını belirterek "Bunun OHAL'in yasaklamalarından biri olduğunu düşünüyoruz" dedi. Önce mitingi hafta sonu yapmayı planladıklarını dile getiren Aracı, "Yeterli güvenlik sağlayamayız, personel yeterli değil diye bir gerekçe sunarak karşı çıkmışlardı. Keyfi bir yasaklama olduğunu düşünüyoruz" dedi.

Valiliğin yazısında "Yürüyüş öncesi ve esnasında terör örgütleri ve marjinal gruplarca toplumsal şiddet hareketlerine yönelik sansalsonel ve provakatif saldırılar ile kargaşa ortamı çıkarmaya çalışacabileceği, terör örgütlerinin hedefi olabilecek kişi ve diğer vatandaşlarımızın can güvenliklerinin tehlikeye düşürülebileceği, kamu düzenini bozacak halkın, can ve mal emniyetini tehlikeye düşürecek başkalarının hak ve özgürlüklerini ciddi şekilde bozacak olaylara sebebiyet verebileceği değerlendirildiğinden yürüyüş düzenlenmesinin emniyet ve asayiş yönünden uygun olamayacağını, açık hava toplantısının düzenlenmesinin ise uygun olacağının değerlendirildiğini bildirmişti" ifadeleri yer aldı.(Adana/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

'Kayıt dışı çalıştırılan mülteci işçiler araştırılsın'

SONRAKİ HABER

'Şiddet uygulayan erkeği savunmuyorum' dedi, davadan çekildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...