07 Mart 2018 01:41

'Kayıt dışı çalıştırılan mülteci işçiler araştırılsın'

CHP'li Ömer Fethi Gürer, Suriyeli mültecilerin kayıt dışı çalıştırılması sorununun belirlenmesi amacıyla Meclis araştırması istedi.

'Kayıt dışı çalıştırılan mülteci işçiler araştırılsın'

Paylaş

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Suriyeli mültecilerin kayıt dışı çalıştırılması sorununun belirlenmesi amacıyla Meclis araştırması istedi.

Mülteci çalışan sayısındaki artışa dikkat çekerek çalışma yaşamında ciddi düzenlemelerin yapılması gerektiğini belirten Gürer, “Ülkemiz vatandaşları ile aynı yerde birlikte çalışan mülteciler için sağlanacak olumlu düzenlemeler aynı zamanda ülkemiz vatandaşlarına da aynen yansımalıdır. İş barışının devamında bu durum mutlaka dikkate alınmalıdır. Ülkemizde genel anlamda mevcut bulunan yapısal sorunlar, taşeron, kayıt dışılık, işsizlik, sendikasızlaştırma, ücret adaletsizliği gibi uygulamaların yanında mültecilerin çalışma yaşamında yarattığı yeni sorunlar da bu anlamda araştırma ve değerlendirmeleri gerekli kılmaktadır. Mülteci çalışanların durumları, birlikte çalıştıkları ülkemiz çalışanları üzerinde etkileri, ilişikleri, alanda karşılaşılan olumsuzlukların kapsamlı araştırılıp çözüm üretilmesi amacı ile Meclis araştırması açılması önemli ve yararlı olacaktır” dedi. 

MOBBİNG İÇİN KANUN TEKLİFİ

Bu arada CHP Milletvekili Gürer, işyerlerindeki mobbingin önlenmesi amacıyla uygulanan düzenlemelerin, bu konuda mağduriyet yaşayan çalışanların lehine değiştirilmesi için TBMM Başkanlığına kanun teklifi sundu. (HABER MERKEZİ)

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Genel-İş'in İzmir'deki iş bırakma eylemi ertelendi

SONRAKİ HABER

Araştırma: Yurttaşlar için en önemli sorunu pahalılık

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa