06 Mart 2018 15:31

İsveç Barış Konseyi’nden Birleşmiş Milletler'e Afrin mektubu

İsveç Barış Konseyi, Birleşmiş Milletler’e mektup göndererek Afrin operasyonuna karşı tutum almasını istedi.

Paylaş

Murat KUSEYRİ
Stockholm

11 barış derneğininden oluşan İsveç Barış Konseyi, Birleşmiş Milletler’e mektup yollayarak Türkiye’nin Afrin operasyonunu kınamasını ve Kürt halkından yana tutum almasını istedi.

Avrupa Birliği Bakanlar Konseyi ve İsveç hükümetine de gönderilen mektupta, Afrin operasyonunun Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın siyasi stratejisinin bir parçası olduğu söylenerek, “ABD bu anlaşmazlıkta taktik nedenlerle NATO kardeşi Türkiye’ye tavır alması Suriye’deki savaştaki sorumluluğunu gizleyemez” ifadelerine yer verildi ve ABD’nin Ortadoğu politikası da eleştirildi.

Mektupta, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın politikasına karşı olan diğer muhalifler ile HDP Eş Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın tutuklandığı belirtildi, yazar, gazeteci ve öğrencilerin yargı karşısına çıkarılmadan cezaevlerinde tutulduğu aktarıldı.

İsveç Barış Konseyi, Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği Bakanlar Konseyi ve İsveç hükümetinden Türkiye’nin Afrin operasyonunu kınamasını ve Kürt halkından yana tutum almalarını istedi.

Barış için Kadınlar Derneği de, yazılı bir açıklama yaparak Afrin operasyonunun durdurulmasını ve sorunun silahla değil diplomasi ve diyalog ile çözülmesini önerdi. 

Diyaloğun halkın güvenliği ve korunması ile bölgede kalıcı bir barışın sağlanması için her zamankinden daha gerekli olduğu belirtilen açıklamada barış görüşmelerinde kadınlara yer verilmesi gerektiği vurgulandı. 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Van'da 10 kişi gözaltına alındı

SONRAKİ HABER

Urfa’da sağanak yağış hayatı felç etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa