06 Mart 2018 14:47

Cumhuriyet Davası: Bu hukuksuzluk 9 Mart’ta son bulsun

Türkiye Gazeteciler Sendikası, yaklaşık 500 gündür özgürlüklerinden mahrum bırakılan Akın Atalay, Murat Sabuncu ve Ahmet Şık’ı ziyaret etti.

Paylaş

Cumhuriyet davasının karar duruşması cuma günü Slivri’de görülecek. TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş, yaklaşık 500 gündür özgürlüklerinden mahrum bırakılan Akın Atalay, Murat Sabuncu ve Ahmet Şık’ı ziyaret etti. İçerideki gazetecilerin kamuoyuna, “haber alma hakkına, basın ve ifade özgürlüğüne daha güçlü sahip çıkma” çağrısı yaptığını aktaran Durmuş, 9 Mart’ta bu hukuksuzluğun son bulmasını için herkesi Silivri Cezaevine çağırdı.

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TSG), Cumhuriyet Gazetesi İcra Kurulu Başkanı Akın Atalay, Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu ve Muhabiri Ahmet Şık’ı karar duruşması öncesi, tutuklu bulundukları Silivri Cezaevinde ziyaret etti. 

İÇERİDEKİ GAZETECİLERDEN ÇAĞRI

Ziyaret sonrası bir açıklama yayımlayan TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş, “Akın Atalay, Murat Sabuncu ve Ahmet Şık için bir kez daha, tüm gücümüzle artık yeter, özgürlük” diyoruz” dedi.

Gazeteciliğin, haberciliğin yargılandığı Cumhuriyet davasında bugüne kadar atılan manşetlerin, yapılan haberlerin, yazılan köşe yazılarının sorgulandığını belirten Durmuş, “Yapılan son duruşmada savunma hakkı da gasbedilerek dava sürdürüldü ve 9 Mart gününe ertelendi. 9 Mart meslektaşlarımızın özgürlüğüne kavuştuğu gün olsun istiyoruz. İçerideki meslektaşlarımızın kamuoyuna çağrısı haber alma hakkına, basın ve ifade özgürlüğüne daha güçlü sahip çıkılması oldu” diye konuştu.

‘HERKES İÇİN ADİL HUKUK’

149 gazetecinin tutuklu bulunduğu Türkiye’de basın özgürlüğünün yok edildiğini, siyasi iktidarın mahkemeler yoluyla gazetecilerden intikam almaya çalıştığını belirten Durmuş, “Gazeteciler yıllarca cezaevlerinde hukuksuz bir şekilde tutuluyor, müebbet hapis cezaları alıyor. Aslında ‘suçları’ sadece gazetecilik yapmak. Deniz Yücel olayının da bizlere gösterdiği gibi gazeteciler cezaevlerinde siyasi rehin olarak tutuluyor. Hukuk onlar için işlemiyor. Siyasi pazarlık ve çıkar söz konusu olduğu zaman özgürlük geliyor. Murat Sabuncu’nun söylediği gibi bizim talebimiz herkes için adil hukuk” dedi. 

9 Mart’ta bu hukuksuzluğun son bulmasını isteyen Durmuş dava günü herkesi Silivri Cezaevine çağırdı.

#SENYOKSAN1EKSİĞİZ

Öte yandan Akın Atalay, Murat Sabuncu ve Ahmet Şık’ın tutuklu yargılandığı davanın karar duruşmasısı öncesi bir çağrı yayımlayan Dışarıdaki Gazeteciler, sosyal medya üzerinden başlatılan kampanya ile herkesi hem 8 Mart Perşembe günü, saat 11.30’da Çağlayan Adliyesi önünde avukatların sürdürdüğü Adalet Nöbetine, hem de 9 Mart Cuma günü Silivri’de görülecek karar duruşmasına çağırdı.
#senyoksan1eksiğiz etiketiyle başlatılan ve kısa sürede TT listesinde üst sıralara yükselen kampanya kapsamında paylaşım yapan kullanıcılar, “Savunduğumuz, hepimizin haber alma hakkı... Adalet ve özgürlük için perşembe Çağlayan’da, cuma Silivri’de buluşuyoruz” dedi.
(MEDYA SERVİSİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Adana'da iş cinayeti: İnşaat ustası 2. kattan düşerek öldü

SONRAKİ HABER

Hasankeyf Koordinasyonundan "Mücadele ve Yıkım Ekseninde Hasankeyf" paneli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa