06 Mart 2018 14:29

CHP’den HDP’ye ziyaret: Adil seçim için OHAL kaldırılsın 

CHP ile HDP seçim güvenliği konusunda bir araya geldi, 'Kaygılar ortak, en önemli şart OHAL'in bir an önce kaldırılması' açıklaması yaptı.

Paylaş

Seçim güvenliği kapsamında partileri ziyaret eden CHP, ziyaretini HDP ile sürdürdü. CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel, seçimlerin adil her türlü baskıdan uzak, demokratik ve şeffaf olması gerektiğine dikkat çekerek, “Bunun için en önemli şart da bir an önce OHAL’in kaldırılması” dedi. 

Seçim güvenliği konusundaki parti ziyaretleri kapsamında CHP’nin durağı HDP’ydi. 

HDP ve CHP heyetleri yaklaşık yarım saat süren görüşmenin ardından kameraların karşısına geçti. CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel ve HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen konuştu. 

Paketle ilgili endişelerini 5 başlıkta özetlediklerini belirten Özgür Özel şunları söyledi: “İlki mülki idare amirlerinin yetkilerini genişleten ve uygulamaya dair belirsizlik yaratan düzenlemeler. İkincisi oy verme günü oy pusulalarına müdahaleyi mümkün kılan düzenlemeler, üçüncüsü oy verme işleminde yapılan hatalar sonucunda ortaya çıkan durumu cezasız kılan ve bu oyları yeterli kılan düzenlemeler, dördüncüsü sandık kurulu ve sandık alanına ilişkin düzenlemeler. Sandıkların güven içinde kişilerin özgürce oy kullanmalarını engelleyecek düzenlemeler ve yurttaşların özgür iradeleriyle kullanacakları oyun adil bir şekilde sayım ve dökümünü engelleyecek düzenlemeler var. Ortaklaştığımız birinci husus OHAL şartlarında seçime gidilemeyeceği. Zaten OHAL’in 18 aya kadar uzatılması, OHAL’in olağan bir yönetim biçimi gibi sürdürülmesi, Meclis yerine cumhurbaşkanı başkanlığında toplanan bakanlar kurulunun yasamaya denk faaliyette bulunması son derece sorunlu.” 

KHK İLE GETİRİLEN PROPAGANDA EŞİTSİZLİĞİ KALDIRILSIN

Seçimin sadece o günü değil, öncesi, sırası sonrasındaki her şeyin  adil her türlü baskıdan uzak, demokratik ve şeffaf olması gerektiğini anlatan Özel şunları söyledi: “Bunun için en önemli şart da bir an önce OHAL’in kaldırılması. Seçimle ilgili getirilen tüm bu adaletsizliklere itiraz ediyoruz. Ayrıca KHK ile getirilen propaganda eşitsizliği düzenlemesinin de bir an önce kaldırılması lazım. TV ve gazetelere eşit davranılmadığı durumda YSK’nin denetim görevi vardı. Bunu KHK ile kaldırdılar. Referandumdaki sonuç ortada. TV’lerde 46 dakika söz alan evete karşı 11 dakika hayır savunuldu. İktidar partisinin 30 saatine karşı CHP’nin 6 saat HDP’nin 1 saatin de altında süre aldığı büyük bir eşitsizlik üretilmişti.” Önümüzdeki seçimlerin tarihi nitelikte olduğunu belirten Özek, “Dünyadaki bütün diktatörlerin beslendiği bir şey var: umutsuzluk ve korku iklimi. Böyle bir umutsuzluğa izin vermeyeceğimizi yapılacak seçimlerde Türkiye tarihinin en yüksek katılım oranını hedeflediğimizi vatandaşın ülkeye sahip çıkmaya, bizim de onların verdiği oyu korumaya inançlı olduğumuzun altını çizmek istiyoruz” diye konuştu. 

AKP- MHP KOALİSYONUNA KATILMAYANLAR DÜŞMANLAŞTIRILIYOR 

Seçim güvenliğinin önemsenmesinin seçmen iradesine saygının gereği olduğu belirten Ayhan Bilgen, “Muhalefetin de ortak hareket etmesi son derece değerlidir. Bu ülkede birlikte yaşayacaksak yaşadığımız ülkenin sorunlarını birlikte konuşma cesaretini göstermemiz gerekiyor. Türkiye’de siyasete olan güvensizliğin en önemli nedenlerinden biri kamplaşma ve gerilim siyasetinden medet ummaktır. Bunu boşa çıkaracak her türlü çaba değerlidir” diye konuştu. Paketin içeriği ile ilgili CHP’yle hemen hemen aynı kaygıları taşıdıklarını da belirten Bilgen şunları söyledi: “Bu 26 madde seçim güvenliği ile ilgili değildir. Seçim güvenliği ile ilgili olsaydı seçilmişlerin iradesine yönelik bir saygı olurdu. 100 civarında belediye başkanı görevden alındı, kayyum atandı ve bundan medet uman bir iktidar pratiği sergilendi. 

Milletvekillerimizin önce dokunulmazlıkları kaldırıldı sonra vekillikleri düşürüldü. Dolayısıyla seçim güvenliğinden söz etmek için önce seçilmişlerin iradesine saygı duymak, onu önemsemek gerekiyor. AKP’nin bu politikasına karşı duyarlılık gelişmesi de bizim için önemli.Her şeye rağmen galiba bu pakette yazılmayan bir 27. madde var. AKP sözcüklerinin çokça dillendirildiği AKP- MHP koalisyonuna katılmayanların düşmanlaştırılmasıdır. Bu da seçimi yarış olmaktan çıkarıp sadece ülkede gerilimi artırır. Bu nedenle özellikle toplumsal muhalefetin siyasete etkin katılımının, seçmenin kendi iradesine sahip çıkmasının ülkeye sahip çıkmak anlamına geldiğini ifade ediyoruz.” (ANKARA)

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Oscar karın doyurmuyor

SONRAKİ HABER

1938 Dersim Katliamı'nın tanığı Dengbêj Silo Qiz hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa