06 Mart 2018 11:37

Özgür Gündem davası: Zarakolu’nun yakalama kararı kalktı

KHK ile kapatılan Özgür Gündem gazetesinin görülen ana davasında, Yayın Danışma Kurulu Üyesi Ragıp Zarakolu hakkındaki yakalama kararı kaldırıldı.

Paylaş

Cansu PİŞKİN
İstanbul 

Kanun hükmünde kararname (KHK) ile kapatılan Özgür Gündem gazetesi ana davasının dün görülen yedinci duruşmasında, yurtdışında bulunan Ragıp Zarakolu hakkındaki yakalama kararı kaldırıldı. Duruşma 4 Haziran’a ertelendi. 

Çağlayan’daki İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada tutuksuz yargılanan Necmiye Alpay, Kemal Sancılı ve İnan Kızılkaya ile avukatları hazır bulundu. 

Avukat Özcan Kılıç ve Avukat Erdal Doğan, incelemesi biten dijital materyallerin iadesini talep etti. Avukat Kılıç ayrıca müvekkili Eren Keskin hakkındaki adli kontrol tedbirinin de kaldırılmasını istedi. Ragıp Zarakolu’nun avukatı Sennur Baybuğa ise, Zarakolu’nun İsveç’teki açık adresini mahkemeye bildirmesiyle İsveç adli makamları ile adli yardımlaşma yoluna gidildiğini bu nedenle Zarakolu hakkındaki yakalama kararının kaldırılmasını talep etti. 

‘KİTAPLARIN ELE GEÇİRMESİ’ İFADESİNE İTİRAZ

Ara kararını açıklayan mahkeme, imajları alınan dijital materyallerin iadesi yönündeki talebi kabul etti. Keskin hakkındaki adli kontrol tedbirinin kaldırılması talebini reddeden mahkeme, adli yardımlaşmaya dönük işlemlerin devam etmesi sebebiyle Zarakolu hakkındaki yakalama kararını kaldırdı. İsveç adli makamları ile yapılacak olan adli yardımlaşma sonucu celse arası Zarakolu’nun ifadesi video konferans sistemi yolu ile alınacak. 

Mahkemenin ara kararını açıklamasının ardından söz alan Dilci Necmiye Alpay, “Zapta geçirirken ‘kitapların ele geçirmesi’ diyorsunuz. Kitaplar suçluymuş gibi bir anlam çıkıyor. Başka bir deyim yok mudur ‘el konulması’ gibi” diye sordu. Mahkeme başkanı Ahmet Uğuz ise, bu hususta değişiklik yapılmayacağını söyleyerek duruşmayı 4 Haziran’a erteledi

9 KİŞİ YARGILANIYOR

Kapatılan Özgür Gündem gazetesinin yazar ve yöneticilerinin aralarında bulunduğu 9 kişi, “Devletin birliğini ve ülkenin bütünlüğünü bozmak” ve “Terör örgütüne üye olmak” suçlamasıyla yargılanıyor. Davada yargılanan 9 kişinin ismi şöyle: Gazetenin yazar ve yayın danışma kurulu üyeleri Filiz Koçali, Aslı Erdoğan, Necmiye Alpay, Ragıp Zarakolu, Genel Yayın Yönetmeni Zana (Bilir) Kaya ile Sorumlu Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya, yazar Eren Keskin, İmtiyaz Sahibi Kemal Sancılı ve yayın danışma kurulu üyesi Bilge Aykut..

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Hüseyin Korkankorkmaz'dan albüm tanıtımı 

SONRAKİ HABER

Kaybolan Süryani çiftin dosyasına gizlilik kararı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...