05 Mart 2018 14:46

Bildiri dağıtan EMEP’lilere kovuşturmaya gerek yok kararı

İskenderun'da metal grevinin yasaklanmasına dair bildiri dağıtırken gözaltına alınan EMEP'liler hakkında kovuşturmaya gerek yok kararı verildi.

Paylaş

Hatay'ın İskenderun ilçesinde metal grevinin yasaklanmasına ilişkin 27 Ocak tarihinde işçi duraklarında bildiri dağıtımı yaparken gözaltına alınan  Savcılık’ta serbest bırakılan Emek Partisi Hatay İl Başkanı Mevlüt Bulgur, İskenderun İlçe Yöneticisi Yusuf Gülşen ve Adana İl Yöneticisi Aydın Yiğit hakkında yürütülen soruşturma sonucunda kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi. Emniyette örgüt üyeliği ile suçlanan, YPG’ye dair sorular sorulan EMEP’liler hakkında açılan soruşturmanın konusu ise halkı kanuna uymamaya tahrik oldu. Suç unsuru oluşmadığı için kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi.

NE OLMUŞTU?

İskenderun’da metal işçilerinin grevinin yasaklanmasıyla ilgili işçi duraklarında bildiri dağıtımı yapan EMEP üyeleri 27 Ocak’ta bildiri dağıtırken gözaltına alındı. Gözaltına alınan EMEP üyeleri, İlçe Emniyet Müdürlüğü'ndeki işlemlerinin ardından nöbetçi savcılığa sevk edildiler. Mevlüt Bulgur, Yusuf Gülşen ve Aydın Yiğit, Nöbetçi Savcılık sorgusunun ardından serbest bırakıldılar.

Metal grevinin yasaklanmasına dair daıtılan bildiride “AKP Hükümeti de çok iyi biliyor ki; radyatör, otomotiv ve elektrik aksamı, demir profil, çamaşır makinesi vb. üretimi yapılan fabrikalar milli güvenliği tehdit etmez. Meğer milli güvenlik dedikleri patronların çıkarıymış. İşçilerin ücretlerini artırmak istemesi neden milli güvenliği tehdit ediyor. İşçilerin üç yıllık değil, 2 yıllık sözleşme yapmak istemesi niye milli güvenliği tehdit etsin. Grevin başlamasına bir hafta varken ve MESS sendikaları bir kez daha görüşmek üzere toplantıya çağırmasının hemen öncesinde açıklanan bu grev yasağı; MESS’in elini güçlendirmiş ve hükümetin kimden yana olduğunu ortaya koymuştur” denilmiş ve işçilere haklarını koruması için birlik çağrısı yapılmıştı. (Adana/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

TGS’den kadın gazeteciler raporu: Ayrımcılık, şiddet, taciz 

SONRAKİ HABER

Lübnan'daki eylemlerde bir kişi kendini ateşe verdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa