05 Mart 2018 04:39
Son Güncellenme Tarihi: 05 Mart 2018 13:02

Taşeron güvenlik işçileri bürokrasi yüzünden işsiz kalacak

Diyarbakır Bağlar Belediyesinde taşeron çalışan güvenlik işçileri, Belediye ve Kaymakamlık arasındaki kriz yüzünden kadro alamayacak ve işsiz kalacak.

Paylaş

Fırat TOPAL
Diyarbakır

Diyarbakır’da 44 taşeron güvenlik işçisi, belediye ile kaymakamlık arasından yaşanan krizden kaynaklı kadroya geçemedikleri gibi 2 Nisan’da işlerinden de olacak. İşçiler, “Nereye gittiysek ‘haklısınız, sizinki talihsizlik olmuş’ diyorlar ama kimse bir şey yapmıyor” dedi. Güvenlik-Sen Genel Merkez Yöneticisi Sezgin Birel ise OHAL’den kaynaklı belediye ile kaymakamlık arasında yaşanan sorunun faturasının işçilere kesildiğini söyledi.

Diyarbakır’ın Bağlar Belediyesinde çalışan 44 taşeron güvenlik işçisi, kadroya geçişte esas alınan 4 Aralık 2017 tarihinde çıkarılan 696 sayılı KHK öncesi belediye ve kaymakamlık arasında yaşanan krizden dolayı resmi olarak çalışmıyor gözüktükleri için kadroya geçemeyecek. 15 Kasım 2017 tarihinde bağlı oldukları firmaya soruşturma açılması nedeniyle sözleşmeleri feshedilen işçiler için yeni bir şirket üzerinden 16 Kasım’da belediye tarafından kaymakamlığa ihale başvurusu yapıldı. Bunun üzerine 28 Kasım’da ihale yapıldı. Ancak 28 Kasım’da ihalenin kabul edilmesine rağmen kaymakamlık ihaleyi 5 Aralık’ta onayladı, belediye de 44 işçinin işe girişlerini 14 Aralık’ta yaptı. İşe girişleri kadroya geçiş için esas alınan 4 Aralık’tan sonra yapıldığı için kadroya giremeyecek 44 işçi, 2 Nisan’da tamamlanacak kadroya alma işlemlerinden sonra ise işsiz kalmakla karşı karşıya kalacak.

‘İŞÇİLERE MAĞDURİYET YAŞATILDI’

Konu üzerine konuyu takip eden DİSK’e bağlı Güvenlik-Sen Genel Merkez Yöneticisi Sezgin Birel, yaşanan durum üzerine Evrensel’e bilgi verdi. OHAL’den kaynaklı geç işleyen bürokrasiyle kaymakamlığın başvuruya geç cevap verdiğini söyleyen Birel, “OHAL ile Bağlar Belediyesi kaymakamlığa bağlanmış, kaymakamlıktan izinsiz hiçbir şey yapamıyor. 44 işçiyi ve ailelerini ilgilendiren böyle bir kararın gecikmesi mağduriyet yaşatmıştır. İşe geri dönüşleri de yok, çünkü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının bu formları doldurup EKAP üzerinden sisteme giriş yapmaları gerekiyordu fakat EKAP sistemin kabul etmesi için 696 sayılı KHK'ye göre 4 Aralık’ta çalışmış olması gerekir. Tüm mercilere başvurmamıza rağmen bize olumsuz cevap verdiler. Şirket, bir soruşturmaya tabi tutulmuş ise de bu işçilerin sürekli işçilik pozisyonundan dolayı Bağlar Belediyesi soruşturmadan hemen sonra Bağlar Kaymakamlığına yazı yazmıştır. Doğrudan 3-4 firmayla görüşülüp bu konu çözülebilirdi. Ama belediye ile kaymakamlık arasındaki yazışmanın gecikmesinin faturası işçilere kesildi” dedi.

BELEDİYEDE BİR AY KAÇAK ÇALIŞTIRILMIŞLAR

Yaşanan mağduriyete ilişkin adını vermek istemeyen güvenlik işçileri gazetemize şu açıklamaları yaptı: Belediyenin 9-10 yıllık çalışanlarıyız. Kadro beklerken işimizden olduk. Bağlı olduğumuz firmaya yönelik soruşturma başlatılmasından sonra firmanın sözleşmesi feshedildi. Sonra bize yönetimden 'Akşam nöbetlerine sivil elbiseyle geleceksiniz’ dendi. Biz de bu durumun kısa sürede çözüleceğine inandık. Daha sonra kıyafetlerimiz amblemsiz olarak verildi. 1 ay çalıştık ama sigortamız yatmadı, bir nevi kaçak çalıştık, kamera kayıtları var.

‘KİME GİTTİYSEK TALİHSİZLİK DİYORLAR’

İşçiler kendilerini oyalamak adına belediyenin her gün başka bir gerekçe uydurduğunu ifade ederek, “Her sorduğumuzda; personel soruşturması, güvenlik soruşturması, OHAL’den kaynaklı gecikiyor, işlerinize devam edeceksiniz deyip oyaladılar. Güvenlik soruşturması sonuçlanmayan işçi çalıştırılır mı? Biz çalıştık. 28 Kasım’da ihale yapıldı, girişlerimiz 2 Aralık’ta yapılması gerekirken 5 Aralık’ta kaymakamlıktan onay gelmesiyle 15 Aralık’ta yapıldı. Bize bilinçli olarak yapıldı bu. Herkesin sabıkası temiz, burada belediyenin, kaymakamlığın eksikliği var. Nereye gittiysek ‘haklısınız, sizinki talihsizlik olmuş’ diyorlar ama kimse bir şey yapmıyor. Hepimizin çoluk çocuğu var. Tüm işçilerin psikolojisi bozuldu. 696 sayılı KHK’den çıkarılacağımız için işe geri alınma şansımız da yok” dedi.

BELEDİYE’DEN AÇIKLAMA: SORUN KAYMAKAMLIKTAN KAYNAKLI

Bağlar Belediyesi, 44 güvenlik işçisiyle ilgili yazılı açıklama yaptı. İşçilerin mağdur olmaması için gereken başvuruları yaptıklarını ifade eden Belediye, “Bu işçilerin işlerine devam edememeleri şirketin soruşturması ve kaymakamlıktan gönderilen ihalenin onayı 4 Aralık’tan sonra gelmesinden kaynaklanmaktadır” denildi.

Yapılan yazılı açıklama şu şekilde:

“15.11.2017 tarihinde İçişleri Bakanlığı’nın talimatıyla Ankara Özel Güvenlik firmasının tüm Türkiye’deki faaliyetleri durdurulmuştur. Bundan kaynaklı belediyemiz hizmet alımı kapsamında özel güvenlik personeli olarak çalışanların iş akti fesholmuştur.  Belediyemiz hemen ertesi gün bu işçilerin mağdur edilmemesi için 16.11.23017 tarihinde Bağlar İlçe Kaymakamlığı’na doğrudan temin esasına göre 21-b kapsamında 3 aylık ihale için gerekli olurun alınması için başvuru yapmıştır. Bağlar İlçe Kaymakamlığın 22.11.2017 tarihinde ihalenin yapılması ve gerekli onayın alınabilinmesi için tekrardan kaymakamlığa gerekli bilgi ve belgelerin sunulması, belediye 28.11.2017 tarihinde ihaleyi gerçekleştirip kaymakamlığa gerekli onayın verilmesi için göndermiştir. Gönderilen ihale yazısı 07.12.2017 tarihinde onaylanmış olup 14.12.2017 tarihinde ihaleyi kazanan firma ile gerekli sözleşme yapılmıştır. 15.12.2017 tarihinde fiilen işe başlamıştır. Belediye olarak ilk günden itibaren güvenlik personellerinin mağdur olmamaları için üzerimize tüm sorumluluğu yerine getirdik. Haberde de iddia edildiği gibi belediye hiçbir şekilde bu personelleri oyalamamıştır. 1 ay boyunca gelip kendi istekleri ve sendikalarının isteğiyle işe geldiler. Bu işçilerin işlerine devam edememeleri şirketin soruşturması ve kaymakamlıktan gönderilen ihalenin onayı 4 Aralık’tan sonra gelmesinden kaynaklanmaktadır.” (Diyarbakır/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Seçmen iradesini gasbeden düzenleme görüşülecek

SONRAKİ HABER

Macron’un tiyatroya gittiğini söyleyen gazeteciye soruşturma

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...