05 Mart 2018 00:59

Sanal alemin yeni fenomeni: Doğu Ekspresi

Ercüment Er, sosyal medyanın etkisiyle son zamanların gözde ulaşım aracı haline gelen Doğu Ekspresi'ni ve onun yolcularını yazdı

Paylaş

Ercüment ER
Kars

Vagonun içindeki altı kişiden bir tanesi dayanamadı ve yanındakine:
- Gideceğim yol uzak, dedi.

Sait Faik’in Üçüncü Mevki hikayesi yukarıdaki girizgahla başlıyor. Doğu Ekspresi de son zamanlarda böyle uzun bir yolculuğun gözde ulaşım aracı oldu. Gözdeliği yolculuğun uzun oluşundan değil. Bu ekspresi popüler hale getiren yegane unsur elbette sosyal medya.

Ankara’dan yola başlayan tren (aslında Ankara da sayılmaz, Kırıkkale’nin Irmak beldesi) Kars’a kadar uzun bir güzergahı kat ediyor. Gençlerin oldukça rağbet ettiği bu yolculuk, amatör ve profesyonel fotoğrafçıların da olmazsa olmazı haline geldi. Gel gelelim Doğu Ekspresi’ne bilet bulabilmek hiç de kolay değil. Gideceğiniz tarihten bir ay önce bilgisayar başında tetikte beklemeniz gerekiyor. Şansınız yaver giderse bilet bulursunuz.

YOLCULUK HALİ

Nedir ki yolculuk? Kendimizi aradığımız bir süreç mi yoksa kendimizden kaçtığımız bir süreç mi? Siz bu soruya nasıl cevap verirsiniz bilmiyorum; ama Doğu Ekspresi’nde bu soruya yanıt vermeye çalışan da var, bu soruyu çoktan yanıtlamış bir kesim de. Kimileri geniş tren camlarının kendilerine sunduğu bakir doğanın peşinde. Şehrin girdabında kaybolmuş gençlerin nefes alması da diyebiliriz bu yolculuğa. Gerçekten de annelerinin-babalarının anlattığı o eski saf yaşayışı arayanlar da var. Kimileri de hayatına yeni bir soluk getirmek için orada. İnsanları bu yolculuğa iten sebepler farklı farklı olsa da itici güç sosyal medyanın böyle bir yolculuğu gözümüzün içine sokması.

Doğu Ekspresi, sosyal medyanın etkisiyle son zamanların gözde ulaşım aracı oldu

Yolculuğun sonunda koca tren kırk yıllık dost gibi iniyor istasyona. Yolculuğun birleştirici gücü herkesi bir potada eritiyor. Son durak olan Kars sokakları yeni arkadaşlıklara ev sahipliği yapıyor.

Bak bu yemeği de yemelisin, bu elbiseyi de giymelisin, bu şarkıyı dinlemezsen iyi bir müziksever değilsin, bu filmi izlemediysen sinemadan anlıyorum deme lütfen, bu manzaraya karşı bir çay içmezsen yaşamış sayılmazsın…. Sosyal medyanın işte bunlara benzer alt mesajları vardır ve biz her gün takip ettiğimiz farklı farklı insanlar aracılığıyla bu örtülü bildirimlere maruz kalırız. Doğu Ekspresi de sosyal medya platformlarının bu mesajlarını dinleyip gidenlerin uğrak yeri.

BEĞENİ ALABİLECEK KARELERİN PEŞİNDE

Doğu Ekspresi ahalisi de sosyal medyanın çağrısıyla oraya geldiklerinin hakkını veriyor trende. Trene binilen ilk andan itibaren parmaklar deklanşörden bir kez olsun bile ayrılmıyor. Cep telefonları, profesyonel fotoğraf makineleri, aksiyon kameralar kınlarından çıkıyor ve yüzlerce-binlerce beğeni alabilecek o karelerin peşine düşülüyor.

Ekspres birçok foto turlara da ev sahipliği yaptığı için vagonlar ufak çaplı amatör ya da profesyonel setlere dönüşüyor ancak ufak bir sorunumuz var o da elektrik. İflah olmaz o fotoğraf çekme tutkusu bir süre sonra bataryaları bitiriyor. Sonra harıl harıl priz arayışına girişiliyor. Yataklı vagonlarda elektiriğe ulaşmak pek sorun değil ama koltuklu vagonlarda priz ancak tuvaletlerde bulunuyor. Bu sebeple trene binmeden önce harici bataryların doldurulmasında fayda var.

Fotoğraf çekme merakı birçok tehlikeli çılgınlığı da yanında getiriyor maalesef. Birçok kişi seyir halindeyken trenin vagonları arasında bulunan kapıları açıyor ve kapıdan sarkarak fotoğraf çekmeye çalışıyor. Oysa fotoğrafçıların yoğun ilgi gösterdiği bu tren rahatlıkla fotoğraf çekilebilecek şekilde dizayn edilebilir. Örneğin camekanlı bir vagon tasarlanabilir ya da pencereler fotoğraf çekilebilecek şekilde açılır-kapanır şekle dönüştürülebilir…

SON DURAK

Tren Kars’a vardığında geçmiş olabildiğince ayaklarınızın önüne seriliyor. Rus yapımı binalar, geniş caddeler hemen dikkatinizi çekiyor. Doğu Ekspresi’nin getirmiş olduğu ilgiyi şaşkınlıkla karşılayan bir halk ve esnaf var. Başlarına talih kuşu konmuş gibi hissediyorlar. Bu ilgiden son derece memnunlar, ancak şehir bu ilgiyi karşılayabilecek aktivite ve olanaklara sahip mi o tartışılır durumda. Öyle görünüyor ki şehir bu ilgiye hazırlıksız yakalanmış gibi.

HER HAYAT KOCA BİR YOLCULUK

Gel gör ki popüler kültürün itelediği bir seyahat olması, bir kesimi Doğu Ekspresi’ne mesafeli olmaya itiyor. Herkesin kendi tercihidir, ama şu gerçek önümüzde olanca açıklığıyla duruyor: Sosyal medya platformları insanları istediği şekilde yönlendiriyor, isteseniz de istemeseniz de bu girdabın içine savrulmaktan kaçamıyorsunuz.

Atlası önümüze aldığımızdan beri bir yer beğenip gitmeye programlı ömürler geçiriyoruz. "Şu hayatta neler yapmak istersin?" sorusuna büyük bir çoğunluk afili bir yolculuğu başa oturtuyor. En gezmeyi sevmeyenimiz bile en az iki göç sığdırıyor kısacık ömrüne. Kim bilir belki de Doğu Ekspresi içimizdeki o göçebe genin yansımasıdır.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Konyaspor'da Şifo Mehmet dönemi bitti, Sergen Yalçın geldi

SONRAKİ HABER

Trump-Erdoğan basın toplantısı: Türkiye'nin S400 alımı bizim için zorluklar çıkarıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa