04 Mart 2018 18:04

‘Vosvos Sevenler’ çocuk istismarını protesto ettiler

İstanbul'da Vosvos Sevenler Kulübü üyeleri, Kartal Belediyesi'nin de desteğiyle çocuk istismarını protesto etti.

Paylaş

İstanbul Kartal Belediyesi ve İstanbul Doğu Yakası Vosvos Sevenler Kulübü üyeleri, Türkiye’de artan çocuk istismarına tepki göstermek için toplandı. Etkinliğe katılan yüzlerce vatandaş “Çocuk istismarına hayır diyen sesimiz ol” sloganıyla istismara karşı tepkilerini dile getirdi.

Kartal Meydanı’nda düzenlenen etkinliğe katılan Vosvos Sevenler Kulübü üyeleri araçlarına ‘Çocuk İstismarına Hayır’ ve ‘Çocuk İstismarına Hayır Diyen Sesimiz Ol’ gibi pankart ve afişler astı. Basın açıklaması sonrası vatandaşlar, yaşanılan insanlık suçunun bir daha yaşanmaması için tepkilerini dile getirdi.

‘ÇOCUKLARIMIZIN ÇOCUKLUĞUNU ELLERİNDEN ALDIK’

2 çocuk annesi Başak Karakılıç, şöyle konuştu:
“Biz kendi çocukluğumuzda bir yerden bir yere giderken gönül rahatlığıyla hareket ediyorduk. Ama artık bu böyle değil. Servisten başka bir ihtimalimiz kalmadı. Arkadaşlarına yollarken bile önce ailelerini tanımayı tercih ediyoruz. Onların çocukluklarını korku ve acı içerisinde yaşıyoruz. Çocuklarımız artık dışarıya çıkmıyor; çünkü bizler herkese canavar gözüyle bakıyoruz. ‘Onunla görüşme, bununla görüşme’ diyerek çocuklarımızın hayatlarını da kısıtladık. Bu çok acı. Maalesef onların çocukluklarını ellerinden aldık. Onları nasıl bir gelecek beklediğini bilmediğim için her gün evlatlarıma baktığımda gözyaşı döküyorum. Umarım her şey yoluna girer. Çünkü bu sadece Türkiye’nin değil dünyanın kanayan yarası.”

‘ADALET KİŞİNİN İNSİYATİFİNE BIRAKILINCA ŞERRE DÖNÜŞÜYOR’

Çocuk istismarı konusunun üzerinde düşünülecek bir konu olmadığını ve akıllara durgunluk veren bir suç olduğunu belirten Ömer Can Kol, “Adalet kişinin inisiyatifine bırakılınca şerre dönüşüyor. Anayasa hukukunu uygularsak eğer gönlümüz bir nebze olsun rahatlayacak” diye konuştu.

‘CEZALAR GEREKTİĞİ GİBİ UYGULANMIYOR’

Çocuk istismarının kadına dönük şiddet suçu gibi arttığına vurgu yapan Neslihan Turan, bu suçun cezaların gerektiği gibi uygulanmamasından kaynaklandığını dile getirdi. Turan, “Cezalar doğru uygulandığında çocuk istismarının önlendiğini görüyoruz. İnsan haklarına aykırı yeni yasal düzenlemelerdense; var olan yasaların uygulanarak suçta indirim yapılmaması bu suçu önleyecektir” şeklinde konuştu. (DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Varlık’ın bu ayki dosyası: ‘Kentsel ve Kültürel Dönüşüm’

SONRAKİ HABER

Haftann filmleri: ‘Ve Sonra Dans Ettik’ ile ‘Kraliçe Lear’

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa