04 Mart 2018 14:33

Irak ve IKBY arasında 2018 bütçesi gerilimi

Irak Parlamentosu, Kürt milletvekillerinin boykot etmesine rağmen 2018 bütçe yasasını onayladı. Bağdat’ta bulunan Kürt gruplar meclisten çekilebilir.

Paylaş

Irak Parlamentosu, Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) itirazına ve Kürt milletvekillerinin boykot etmesine rağmen 2018 bütçe yasasını onayladı. Bağdat’ta bulunan Kürt gruplarının meclisten çekilmesi yeniden gündeme geldi.

2018 BÜTÇESİNDE NE VAR?

Irak Parlamentosu’nda Kürt grupların katılmadığı oturumda onaylanan 2018 bütçe yasası 58 maddeden oluşuyor. Bütçe yasasında Irak Kürdistan Bölgesi’nin bütçesi yüzde 12.67’ye düşürüldü. IKBY ise Kürdistan Bölgesi’nin bütçe payının yüzde 17 olarak değiştirilmesini, Kürdistan Bölgesi’nin doğrudan muhatap alınması, anayasal olmayan ifadelerin kaldırılması, petro-dolar ödemelerinin yapılması, Peşmerge Güçleri’nin ve Halepçe ilinin paylarının yasaya eklenmesini talep ediyordu.

KDP ÇEKİLMEYE NE DİYOR?

Rudaw’a konuşan Irak Parlamentosu Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Grubu Sözcüsü Renas Cano, Kürt grupların Bağdat’ta siyasi süreçten çekilmesi gerektiğini söyledi. KDP Grup Başkanı Erefat Kerem ise, “Irak’ta siyasi süreçten çekilmek ikinci seçenektir. Çünkü yapılan işler onu gösteriyor ki artık Kürtlerin Bağdat’ta bulunması bir anlam ifade etmiyor” diye konuştu.

Irak Parlamentosu Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Grup Başkanı Arez Abdullah, Kürt blokları olarak bütçe yasasıyla ilgili gerekeni yaptıklarını ifade ederek, “Artık bu iş Kürdistan Bölgesel Hükümeti’ne kalmış. Acaba bu bütçeyi kabul ederler mi? Kürdistan’daki siyasi partiler bütçe yasasıyla ilgili ne diyor?” dedi.

KÜRT SİYASETÇİLER NE DÜŞÜNÜYOR?

Irak Parlamentosu Değişim Hareketi (Goran) Grup Başkanı Emin Bekir Muhammed de, bütçe yasasının Kürtlerin oyu olmaksızın onaylanmasını “Yaşananlar Kürdistan Bölgesi’nin yanlış siyasi kararın bir sonucudur” ifadeleriyle değerlendirdi.

Irak Parlamentosu Kürdistan İslami Birlik (Yekgırtu) Grup Başkanı Musena Emin, Kürt siyasi liderliğin, çoğunluk esasına dayalı ve uzlaşıdan uzak bir şekilde her şeyi yapmaya çalışan Bağdat’ın politikasına karşı bir tavır alması gerektiğini söyledi. Emin, “Kürdistan Bölgesi’ne karşı Bağdat’ın bu tavrının devam etmesini önlemek için uluslararası toplumun tavrına ihtiyacımız var. Çünkü Haydar İbadi’nin uyguladığı yöntem çok tehlikeli. Parlamentodaki Kürt grupları, durumu yakından takip etmeli, her iki tarafın yükümlülüklerini gözetmeli” dedi. 

Irak Parlamentosu Kürdistan İslami Topluluk (Komel) Partisi Parlamenteri Zana Rustay ise yaptığı açıklamada, Bağdat’a karşı Kürtlerin elindeki seçeneklerin sınırlı olduğunu ifade ederek, “Seçeneklerden biri parlamentodaki oturumları boykot etmektir” dedi.

IRAK MECLİS BAŞKANI: KÜRTLERİN TALEPLERİ YASADA VAR

Irak Parlamento Başkanı Selim Cuburi ise, 2018 bütçe yasasında Kürdistan Bölgesi’nin taleplerinin yer aldığını savundu. Rudaw’ın haberine göre Cuburi, “Kürdistan Bölgesi temsil eden kardeşlerimizin yasaya eklenmesini talep ettikleri maddelerin tamamı yasada yer aldığını ifade etmek istiyorum; Kürdistan Bölgesi’nin memur maaşlarının yanı sıra sosyal yardımlar ve Peşmerge Güçleri’nin maaşlarının merkezi hükümetin yükümlülükleri çerçevesinde açık bir şekilde bütçe yasasında belirlenmiştir. Ayrıca Bölgenin (Kürdistan Bölgesi) anayasanın maddelerine bağlılığı da yasada yer alıyor” dedi. (DIŞ HABERLER)

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Finlandiyalılar Iraklı ailenin gönderilmemesi için sokakta

SONRAKİ HABER

Mersin'de Evrensel'in 25. yılı dayanışma etkinliğiyle kutlandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa