03 Mart 2018 19:26

'İşçi bu şartlarda çalıştırılırsa iş cinayetleri kaçınılmaz'

TMMOB Kocaeli İKK ve Kocaeli İSİG Meclisi, İş Cinayetlerine Karşı Mücadele Günü dolayısıyla açıklama yaptı. 

Paylaş

 

İzmit İnsan Hakları (Sabri Yalım) Parkı'nda TMMOB Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu (İKK) ve Kocaeli İşçi Sağlığı İş Güvenliği (İSİG) Meclisi'nin çağrısıyla 3 Mart İş Cinayetlerine Karşı Mücadele Günü dolayısıyla basın açıklaması gerçekleştirildi. 

TMMOB Kocaeli İKK Sekreteri Ünal Özmural'ın okuduğu açıklamada, "Emekçilerin yaşam şartlarını zorlaştıran, iş güvencesini ortadan kaldıran, iş cinayetlerine zemin hazırlayan her türlü yasa ve uygulamaya hayır demek artık zaruri bir hal almıştır" dedi. 

İş cinayetleri nedeni ile hayatını kaybeden emekçileri saygıyla anarak sözlerine başlayan Özmural, "Bu kadar can kaybının yaşandığı ülkemizde 2012 yılında çıkarılan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği yasası da gidişatı değiştiremedi. Yasanın çıkması her ne kadar iş yerlerine bazi yeni yükümlülükler getirse de sonuç değişmemiştir" diye konuştu. 

'BU ŞARTLARDA ÖLÜM KAÇINILMAZ!'

AKP’nin iktidara geldiği Kasım 2002’den beri iş cinayetlerinde en az 20.447 kişi yaşamını yitirdiğini belirten Özmural, "Bu ölümlerde en büyük pay yine iktidarın en çok önem verdiği ve yandaşı işverenleri zenginleştirdiği inşaat iş kolunda meydana gelmiştir. İşyerlerinde işçilere karşı bir savaş yaşanıyor. Hangi savaşta bu kadar arkadaşımızı kaybediyoruz? Peki, başta Cumhurbaşkanı olmak üzere iktidar, bürokrasi, patronlar ve onların aklı ne diyor? Kaza, kader, fıtrat, güvensiz davranış, eğitimsizlik vs. Bizler ise bu anlayışa hayır diyoruz: Bu cinayetlerin nedeni neoliberal düzenin ucuz ve güvencesiz istihdam politikaları ve sermaye birikim stratejisidir. İşçi sınıfı bu şartlarda çalıştırılırsa ölüm kaçınılmazdır. Emekçilerin yaşam şartlarını zorlaştıran, iş güvencesini ortadan kaldıran, iş cinayetlerine zemin hazırlayan her türlü yasa ve uygulamaya hayır demek artık zaruri bir hal almıştır" dedi. (Kocaeli/EVRENSEL)
 

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kocaeli'de hukuksuzluğa karşı çıkan gazeteciler işten atıldı

SONRAKİ HABER

Rusya Dışişleri Bakanı: Türkiye İdlib'te militanlarla teröristleri ayıramıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa