03 Mart 2018 18:48

‘Şeker fabrikaları satılmasın’

CHP’li il başkanlarının Mersin’de şeker fabrikalarının özelleştirilmesine karşı yaptıkları açıklamada 'Şeker fabrikaları satılmasın' denildi.

Paylaş

CHP’li il başkanları Mersin’de bir araya gelerek, şeker fabrikalarının özelleştirilmesine karşı ortak açıklama yaptı. Açıklamada, siyasi parti ayrımı gözetmeksizin tüm yerel yönetimlere ortak mücadele çağrısı yapılarak, “Şeker fabrikaları satılmasın” denildi.

Geçtiğimiz günlerde Mersin’de şeker fabrikalarının özelleştirilmesine tepki olarak başlatılan 1 günlük imza kampanyasının ardından, önceki gün Mersin CHP il binasında bir araya gelen CHP’li Mersin, Urfa, Antep, Kilis, Kahramanmaraş, Osmaniye, Adana, Niğde, Adıyaman,Hatay il başkanları basın toplantısı gerçekleştirdi. 

Başkanlar, şeker fabrikalarının özelleştirilmesine karşı birlikte mücadele çağrısı yaptı. Ortak açıklamada konuşan CHP Mersin İl Başkanı Avukat Adil Aktay, şu ifadeleri kullandı: “Ülke ekonomisi ve bağımsızlığımız için, çiftçilerimiz ve işçilerimizin geleceği için, halk sağlığı ve güvenliği için, şeker fabrikalarının kamunun elinde kalması ve nişasta bazlı şekerin ticaretinin yasaklanması bir zorunluluktur. Bu düşüncelerle; hangi partiden olursa olsun, bu ülkedeki tüm yerel yönetimleri; kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarını; ticaret ve sanayi odalarını; birlikler, vakıflar, kooperatifler, sendikalar, dernekler gibi tüzel kişiliğe sahip, kâr amacı gütmeyen tüm kuruluşları, şeker fabrikalarımızın kamunun elinde kalması için organize olmaya davet ediyoruz. Uluslararası gıda tekelleri ve onların yerli iş birlikçileri para kazansın diye hükümetçe desteklenen nişasta bazlı şeker adlı zehrin, gelişmiş ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de yasaklanması için herkesi harekete geçmeye davet ediyoruz. Bu amaçla, kentlerimizde ve tüm Türkiye’de gerekli girişimleri başlatacağımızı ilan ediyoruz.” (Mersin/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Lider Galatasaray, Karabük’ü 7 golle geçti

SONRAKİ HABER

Agit Özdemir: Ilısu barajı enerji sorununu çözmeyecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa