03 Mart 2018 16:35

‘Muhalafet seçim güvenliği için bir araya gelmeli’

'Muhalefetin yapacağı birlikteliğin adı illa ittifak değil, bir tür ‘demokrasi açılımı, ortaklığı’ olabilir.

Paylaş

AKP ve MHP’nin kurduğu “Cumhur İttifakı”na karşı muhalefetin sorumluluklarına dikkat çeken Gazeteci Kemal Can, “Muhalefet topluma, ‘Bizim bir ittifakımız söz konusu değil, adaletli seçim için bir aradayız’ deyip tek adam rejimini durdurulabilir” dedi. Can,  muhalefetin ‘Bir şemsiye altında gidiyoruz’ anlayışının topluma anlatılması gerektiğine işaret etti. 

AKP ve MHP 2019 seçimlerine hazırlık amacıyla uzun süredir yürüttükleri ortaklığı “Cumhur İttifakı” olarak adlandırırken, seçim güvenliğini etkileyecek 26 maddelik yasa teklifine muhalefetin tepkisi sürüyor. Mezopotamya Haber Ajansından Bilal Seçkin’e konuşan  Gazeteci Kemal Can, bu ittifakla ülkedeki kutuplaştırma politikasını daha da derinleştireceklerini vurguladı. Can, “Milletvekili seçimi açısından, partisinin altına mühür vuracakları için maksimum milletvekili sayısı çıkartmak adına büyük bir motivasyonla ittifaka oy vermesini bekleyebiliriz. Ama aynı sonucun cumhurbaşkanlığı seçimi için olabileceği kanaatinde değilim. MHP tabanının yarıya yakınının, cumhurbaşkanı olarak Erdoğan’ı desteklememe ihtimali son derece yüksek olacaktır” dedi. 

Seçim İttifakı Düzenlemesi
Seçim ittifakı düzenlemesinin tam metni
ve madde madde açıklamaları

‘AKP’NİN BÖLGEDE OYLARI DÜŞECEK’ 

AKP’nin MHP ile ittifak yaptığı için daha önce aldığı Kürt oylarını kaybedeceğini dile getiren Can, şöyle devam etti: “Çözüm sürecinin bitmesi, 7 Haziran’dan 1 Kasım’a giden süreç, Suriye politikası, Afrin meselesi, Erdoğan’ın artık milliyetçi bir lider gibi konuşmaya başlaması, AKP’ye daha önce oy vermiş Kürtlerden oy kaybettirdi. AKP, onu geri kazanma ihtimalini çok görmüyor. İttifak yüzünden biraz daha kaybedecektir ki, o kaybı da göze alıyor. Buradan kaybedeceği ile MHP’den kazandığını tartıya koyduğunda avantajlı olan tarafın MHP ittifakı olduğunu düşünüyor” 

‘TOPLUMA ANLATILMALI’

AKP-MHP ittifakına karşı muhalefetin ne yapması gerektiği üzerine sözlerini sürdüren Can, şunları dile getirdi: “Cumhur İttifakı’na karşı muhalefet blokunun yapması gereken, yapacakları birlikteliğin adına illa ittifak değil bir tür ‘demokrasi açılımı, ortaklığı’ diye tarif edebilirler. Kendi isimlerimizle, amblemimizle, programımızla seçime gidiyoruz. Ama iktidar partilerinin yarattığı ittifaka karşı ‘Bir şemsiye altında gidiyoruz’u topluma anlatmaları lazım. 

Bu yapılabilir bir şey. Zaten fiili olarak 16 Nisan referandumunda ‘hayırcılar’ bunu yaptı. AKP bu birlikteliği boşa çıkarmak için her şeyi yaptı hatta bunun içine FETÖ suçlamasını da kattılar. Ama bu bir sonuç vermedi. Seçmen doğrudan bundan etkilenmedi. Dolayısıyla topluma; ‘Bizim bir ittifakımız söz konusu değil, hepimiz yine kendi amblemimizle, programımız ve adaylarımızla seçimdeyiz. Biz sadece adaletli bir seçim için bir aradayız’ deyip tek adam rejimine karşı galip gelebilirler. Şimdi referandumun bir tür rövanşı gibi bu seçimlerle ‘hayırcılar’, 16 Nisan referandumuyla getirilmek istenen rejimi durdurabilir.” (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Salih Müslim: Esad’la Rusya üzerinden görüşüyoruz

SONRAKİ HABER

Meclisin bu haftaki gündemi ittifak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...