03 Mart 2018 17:16

Salih Müslim: Esad’la Rusya üzerinden görüşüyoruz

PYD’nin Eski Eş Başkanı Salih Müslim: Rejimle bir anlaşma ya da doğrudan iletişimimiz yok. Bugüne kadarki tüm görüşmeler Rusya üzerinden yapıldı.

Paylaş

Çekya'da gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan PYD’nin Eski Eş Başkanı ve TEV-DEM Dış İlişkiler Sorumlusu Salih Müslim, Beşar Esad yönetimiyle yaptıkları görüşmelerin arka planını açıkladı. Müslim, “Rejimle bir anlaşma ya da doğrudan iletişimimiz yok. Bugüne kadarki tüm görüşmeler Rusya üzerinden yapıldı” dedi.

Euronews’e konuşan Salih Müslim, Şam yönetiminin Afrin’e güç yollama kararını değerlendirdi. Müslim, “Rejimin yardıma çağrılması konusuna gelince, bu tamamen Afrin’deki yönetimin kararı. Şam yönetimine, ‘Eğer egemenliğinizi korumak istiyorsanız biz yardım etmeye hazırız’ dediler. Bazı silahlı birimler sınıra geldi fakat ciddi bir etkileri olmadı. Bunun için doğrudan rejimle irtibata geçmedik. Bugüne kadarki tüm görüşmeler Rusya üzerinden yapıldı” dedi.

Afrin operasyonuna Rusya’nın izin verdiğini savunan Müslim, “Rusya kendi oyununu oynuyor çünkü Türkiye’nin operasyonuna yeşil ışık yaktı” dedi; şu iddiada bulundu: “Moskova- Ankara arasında bir çeşit anlaşma var. Oysa Rusya’nın misyonu bu değil. Suriye topraklarını korumaları gerekiyor. Moskova’da ofisimiz var, resmi bir ofis. Rus yetkililerle irtibat halindeyiz ama bu konudaki sorularımıza cevap alamıyoruz.” (HABER MERKEZİ)

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

ADA kapitalizmin hareket yasalarını konuştu

SONRAKİ HABER

Darıca'da bulunan VİP Giyim'in patronu, sendikal faaliyet yürüten işçiyi işten attı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa