03 Mart 2018 14:22

310. hafta F oturumu: Selami Keleş serbest bırakılsın

İnsan hakları savunucuları, 'F Oturumu'nun 304'üncü haftasında epilepsi hastası mahpus Selami Keleş’in serbest bırakılmasını talep etti.

Paylaş

Hapishanelerdeki hak ihlallerine, hasta mahpusların sağlık durumuna ve F tipi hapishanelerdeki tecrit koşullarına dikkat çekmek üzere 310. kez Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelen İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu üyeleri, tedavisi yapılmayan epilepsi hastası mahpus Selami Keleş’in serbest bırakılmasını talep etti. Oturumda, hapishanelerde başlatılan askeri düzende ayakta sayım uygulaması da eleştirilerek, “Politik mahpuslar tek tip gibi 12 Eylül kalıntısı askeri düzende ayakta sayımı kabul etmiyorlar. Bunun karşısında ise yaşamlarını tehdit eder boyutta iskence görüyorlar” denildi.

İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu üyeleri Galatasaray Meydanı'nda, gerçekleşen 310. hafta oturumunda, “Hasta mahpuslar serbest bırakılsın” ve “Selami Keleş serbest bırakılsın” pankartlarını açarak,  “Tecrit öldürür dayanışma yaşatır”, “Tedavi haktır engellenemez” sloganları attı. 310. hafta basın açıklamasını İHD yöneticisi Meryem Bars okudu. 

‘TEK TİP İÇİN PUSUDA BEKLİYORLAR’

“Askeri düzende” ayakta sayımı eleştiren Bars, “Tek tip elbise saldırısı ‘yönetmelik çıkarılmadığı’ için henüz uygulanmıyor. Bu, uygulanmayacak anlamına gelmiyor. Deyim yerindeyse yönetmenliği uygulamak için pusuya yatmış bekliyorlar. Pusuda beklerken tek tip elbise saldırısından farksız olan ‘askeri düzende’ ayakta sayım saldırısını başlattılar. ‘Bakanlığın genelgesi var’ iddiasıyla giderek bütün hapishanelerde uygulanmaya çalışılıyor. Politik mahpuslar tek tip gibi 12 Eylül kalıntısı ‘askeri düzende’ ayakta sayımı kabul etmiyorlar. Bunun karşısında ise yaşamlarını tehdit eder boyutta iskence görüyorlar. Bu saldırıya karşı mahpusların sesi olmak zorundayız” dedi. 

‘TEDAVİ İÇİN SERBEST BIRAKILMALI’

Bars, geçtiğimiz hafta 2017 Haziran'ında, verilen hapis cezasının bitimine 10 ay kala serbest bırakalan ve daha sonra yaşamını yitiren Nihat Baymış’ı da andı. Uzun yıllardır, kan kanseri olan Nihat Baymış’ın hapiste tedavi edilmediği için hastalığının ilerlediğini söyleyen Bars, “Serbest bırakıldıktan sonra tedavi görmeye başladı. Ne var ki tedavi onu yaşamda tutamadı” diye konuştu. 2011’de Adana'da tutuklanan 1989 doğumlu epilepsi hastası Selami Keleş’in de tedavisi yapılmayan hasta bir mahpus olduğunu ve tedavi sürecinin ancak 1 buçuk ay önce başlatıldığını anlattı. Düzce T Tipi Kapalı Hapishanesi'nden Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ne sevk edilerek tedavisine başkanan Keleş’in, hapishanede hayatını idame edecek durumda olmadığını, koğuş arkadaşlarının yardımıyla ihtiyaçlarını gidermeye çalıştığını, ailesini tanımadığını anlattı. Sürekli gözle görülür biçimde kilo kaybetmeye başlayan Keleş’in konuşamadığını belirten Bars, “Bizler insan haklar savunucuları olarak bugün Selami Keleş’in tedavi görüyor olmasını olumlu bir gelişme olarak değerlendirmekle beraber, Keleş'in gerçek anlamda tedavi görmesi için serbest bırakılmasını talep ediyoruz” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Türkiye’de bir ilk: Kadın Yazısı Festivali

SONRAKİ HABER

Ankara'da AKP döneminde belediye kasasından Osmanlıspor’a 2 milyon verilmiş

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa