02 Mart 2018 18:39

Şubat ayında 24 gazeteci gözaltına alındı, 5’i tutuklandı

Şubat ayı gazetecilerin basına yönelik baskının boyutunu en net gösteren ay oldu. Gazetecilere verilen hapis cezaları ise ön plana çıktı.

Paylaş

Gazetecilere yönelik baskı Şubat ayında da sürdü. Şubat ayında, 24 gazeteci gözaltına alındı, 5 gazeteci tutuklandı. Geride kalan ay içinde basın yayın kuruluşlarında çalışan toplam 120 gazeteci hakim karşısına çıktı, 13 gazeteci ise hapis cezasına çarptırıldı. 

Basın kuruluşlarına ve gazetecilere yönelik baskı Olağanüstü Hal (OHAL) döneminde hız kesmeden devam ediyor. Evrensel'e ve diğer medya kuruluşlarına yansıyan haberlere göre Şubat ayında 24 gazeteci gözaltına alındı. 5 gazetecinin tutuklandığı bu ayda, Çağdaş Erdoğan ve Deniz Yücel ile 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan BirGün Gazetesi Eski Editörü Burak Ekici, tutuklu kaldığı süre göz önünde bulundurularak, tahliye edildi.

6 KİŞİYE AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET CEZASI

Şubat ayı gazetecilerin basına yönelik baskının boyutunu en net gösteren ise gazetecilere verilen hapis cezaları oldu. Gazeteciler Gazeteci-Yazar ahmet Altan, kardeşi Prof. Dr. Mehmet Altan ve Gazeteci Nazlı Ilıcak’ın da aralarında bulunduğu 6 isme “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlamasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi, ceza Türkiye ve dünya kamuoyunda büyük tepki topladı. 

Tutuklu yargılandığı davada 6 kişi ile birlikte ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Ahmet Altan’a, “Örgüt propagandası” ve “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamalarıyla yargılandığı davada, 5 yıl 11 ay hapis cezası verildi.

Geride kalan Şubat ayında Kapatılan DİHA Muhabiri Muhammet Doğru’ya da “örgüt üyeliği” ve “Örgüt propagandası” suçlamasıyla yargılandığı davada 8 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Gazeteci-Yazar Nurcan Baysal da, Cizre’de sokağa çıkma yasakları döneminde yazdığı köşe yazısı nedeniyle 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. Yine  Van’da 2015 yılında yaptıkları bir haber nedeniyle dava açılan 4 gazeteciden Bedran Babat ve Mustafa Ece’ye TCK 301’inci maddeden 5 ay ceza verildi.

İNTERNETE RTÜK DENETİMİ GELİYOR!

İnternete sansür olarak değerlendirilen İnternet yayınlarına RTÜK denetimi getiren düzenleme, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildi.
RTÜK, düzenlemenin yasalaşması durumunda internetten yayın yapan kanalların lisans başvurusunu değerlendirecek ve tıpkı televizyonlar gibi “uygunsuz içerik” halinde lisansı iptal edebilecek.

RTÜK YASA ÇIKMADAN CEZA KESTİ

Şubat ayından kitap yasakları, sansür ve cezalar da hız kesmedi. İnternete denetim öngören yasa çıkmadan ilk cezayı Show TV’de yayınlanan Çukur dizisine verdi. 

RTÜK, dizinin internet versiyonunda ‘sansürsüz’ halde yer alan küfürlerin ekranda da izleyici tarafından ‘Dudak hareketlerinden anlaşılabileceği’ savunmuş ve kanala “Dilin düzeysiz, kaba ve argo kullanılması” iddia ederek diziye 1 milyonluk ceza kesti. RTÜK, ayrıca aynı diziye öpüşme sahnelerinin, ‘gençlerin ahlakını bozduğunu’ savunarak, 260 bin lira para cezası kesti.

RTÜK, Yaşam TVye ‘Govend Show’ isimli programdaki Kürtçe konuşma ve şarkılar gerekçesiyle, 13 bin TL ve 5 yayın durdurma cezası verdi. Gazeteci İsmail Saymaz, Ahmet Altan ve Nurcan Baysal’ın kitaplarının cezaevleri yönetimleri tarafından keyfi bir şekilde içeriye alınmadı. (MEDYA SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Economist: Türkiye medyası Afrin’i doğru anlatmıyor

SONRAKİ HABER

Macron’un tiyatroya gittiğini söyleyen gazeteciye soruşturma

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...