02 Mart 2018 18:23

Puigdemont başkanlıktan geri adım attı

Katalan Meclisi, İspanya merkezi hükümetinin ve yargısının tehditleri nedeniyle ülkesine geri dönemeyen Puigdemont’u 'sembolik lider' ilan etti.

Paylaş

Katalan Meclisi, başkanlık için tek aday gösterilen ancak İspanya merkezi hükümetinin ve yargısının tehditleri nedeniyle ülkesine geri dönemediği için hakkında oylama yapılamayan Puigdemont’u ‘sembolik lider’ ilan ederek geri adım attı. 

Meclis, böylece ayrılıkçı liderin siyasi konumunu koruyarak görevi bir başka adaya teslim edebilmesinin yolunu açtı.

Katalan Meclisi’nin 27 Ekim 2017’de tek taraflı bağımsızlık ilan etmesinin ardından İspanya merkezi hükümeti tarafından dağıtılması üzerine 21

Aralık’ta yapılan erken seçimlerde ayrılıkçı kanat yeniden çoğunluğu elde ederek Puigdemont’u tekrardan başkanlığa aday göstermişti. Ayrılıkçı liderin ülkeye dönememesi nedeniyle oylama yapılamamıştı.

Parlamento Başkanı Roger Torrent, Puigdemont’un yerel hükümet başkanlığı için tek aday olduğunu, başka bir aday göstermeyeceklerini açıklamıştı. 

TUTUKLU SANCHEZ’İ BAŞKAN ÖNERDİ

Kendisi de kişisel sosyal medya hesabından bir video paylaşan Puigdemont, “Bölgesel yönetim başkanlığı adaylığımı geri çekiyorum” ifadesini kullandı. Puigdemont, bölgesel yönetim başkanlığı için bağımsızlık yanlısı sivil toplum kuruluşlarından Katalan Ulusal Meclisinin (ANC) hapisteki başkanı Jordi Sanchez’i desteklediğini kaydetti.

Bağımsızlık ilanı sonrası görevden alınan ve hakkında yakalama kararı çıkarılan Puigdemont kendi isteği ile hâlâ Belçika’da sürgünde bulunuyor. Puigdemont, “devlete karşı isyan ve başkaldırmak”, “ayaklanma” ve “kamu malını kötüye kullanmak” ile suçlanıyor. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bek’e işkenceyi protesto eden emekçiler ifadeye çağrıldı

SONRAKİ HABER

Suruç Belediye Eş Başkanı Hatice Çevik tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa