02 Mart 2018 18:22

Bek’e işkenceyi protesto eden emekçiler ifadeye çağrıldı

Avukat Tugay Bek'in gözaltında alınması ve gözaltındaki işkenceyi protesto eden emekçiler, 1 yıl sonra ifadeye çağrıldı.

Paylaş

Geçtiğimiz yıl Av. Tugay Bek’in isimsiz ihbarla gözaltına alındıktan sonra gözaltında işkence görmesini protesto etmek için basın açıklaması yapan emekçiler  hakkında bir yıldan fazla süre sonra soruşturma başlatıldı. Bek’in avukatlığını yaptığı SES Adana Şube Binası önünde gerçekleşen basın açıklamasına katılan EMEP, KESK’e bağlı sendikaların, demokratik kitle örgütlerinin üye ve yöneticilerinin aralarında bulunduğu 28 kişi sadece basın açıklaması yapılmasına rağmen yolu trafiğe kapatarak yürüyüş yaparak 2911 sayılı Gösteri ve Toplantı Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet etmekle suçlanıyorlar.

Emniyet’te işkenceye karşı bir araya gelen emekçilere neden yürüyüşe katıldıklarını sordular. Emniyette ifade veren emekçiler yürüyüş yapmamalarına rağmen yapmanın da suç olmadığını belirterek şiddet olmaksızın gösteri ve yürüyüş yapabileceklerini ifade ettiler.  

İfadeye çağrılanlar arasında dönemin SES Şube Eş Başkanı Gülşen Topal, SES Şube Eş Başkanı Muzaffer Yüksel, Eğitim Sen MUK Üyesi Ahmet Karagöz, BES Adana Şube Başkanı Sinan Tunç, EMEP GYK Üyesi Halil İmrek de bulunuyor. 

POLİSLER TESPİT EDİLEMEDİ, BEK’E DAVA, EMEKÇİLERE SORUŞTURMA

Adana’da pek çok insan hakkı davasının avukatı ve ayrıca Adana Barosu Cezaevi Komisyonu Başkanı Avukat Tugay Bek, evine 12 Aralık 2016 tarihinde Adana TEM Şube polisleri tarafından baskın yapılarak gözaltına alındı. Adli Tıp Kontrolü sırasında ters kelepçeyi reddettiği için yaklaşık 20 polis tarafından elleri kelepçeli şekilde darp edildi. Polisler hakkında suç duyurusu yapılmasına rağmen Adana Emniyeti kamera görüntüleri de olan olayda Bek’i darbeden polisleri bulamadığını iddia etti.  Ancak daha sonra emniyetin ‘tespit edemedim’ dediği  polislerin şikayetiyle Bek’e, “Görevi yaptırmamak için direnme” iddiasıyla dava açıldı. Ayrıca geçtiğimiz yıl basın açıklamasını okuyan Gülşen Topal ve Mehmet Akarsubaşı, yapılan basın açıklaması gerekçe gösterilerek soruşturlmuşlardı. Bir yıl sonra da basın açıklamasına katılan emekçiler hakkında soruşturma açıldı. 7 gün gözaltında kalan Bek, mahkemede serbest bırakıldı. İsimsiz ihbarın Adana’da bombalı eylem yapacaklar şeklindeki iddiaların aksine Bek ve birlikte gözaltına alındıkları HDP ve Demokratik kitle örgütü üye ve yöneticileri ile birlikte sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek dava açıldı. (Adana/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Pentagon’dan Rusya’ya: Hazır ve hazırlıklıyız

SONRAKİ HABER

Polisten, ölüm tehdidi alan kadına: Masraflarını karşılamazsan koruma veremeyiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa