02 Mart 2018 15:06

ODTÜ’de gözaltılar protesto edildi

Eğitim Sen ODTÜ İş Yeri Temsilciliği ve ODTÜ öğrencileri, iki ODTÜ öğrencisinin ve bir akademisyenin gözaltına alınmasını protesto etti.

Paylaş

Eğitim Sen Ankara 5 No’lu Üniversiteler Şubesi ODTÜ İş Yeri Temsilciliği ve ODTÜ öğrencileri, geçtiğimiz günlerde iki ODTÜ öğrencisinin ve bir akademisyenin gözaltına alınmasını protesto etti.

Yürüyüşe, gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan Öğrenci Kolektifleri Sözcüsü Tankut Serttaş ve Öğrenci Kolektifleri üyesi Meziyet Yıldız ile akademisyen ve Eğitim Sen İş Yeri Temsilcisi Ulaş Nacar da katıldı. Hazırlık E Binası önünde toplanan kitle, sloganlar ile Rektörlük binası önüne geldi. Burada Eğitim Sen adına söz alan Mert Kükrer, iktidarın kendisine karşı çıkanlara gözdağı vermek amacıyla gözaltıları gerçekleştirdiğini ifade etti. Kükrer, “Arkadaşlarımızı gözaltına aldılar, mesaj belliydi: Oturun yerinizde. Hayır efendim, yerimizde durmayacağız; mücadele edeceğiz” diye konuştu. Gelecek dönemde daha fazla baskıyla karşılaşma ihtimallerinin yüksek olduğunu belirten Kükrer, bir arada durma çağrısı yaptı. 

Mert Kükrer’in ardından söz alan Tankut Serttaş ise günlerce gözaltında tutulmalarına karşın hiçbir terör örgütü bağlantısı bulunamadığını, bunun sonucunda ise serbest bırakılır bırakılmaz uydurma bir dosya ile yeniden gözaltına alındıklarını dile getirdi. Barış için akademisyenlere karşı yazılan bildiriye imza atan bir akademisyeni protesto ettikleri için kendilerine dava açıldığını söyleyen Serttaş, protesto hakkının demokratik bir hak olduğunu ve eylemlerinin sonuna kadar arkasında olduklarını ifade etti. Serttaş, “Demokrasi mücadelemizi bir terör unsuru, bir suç unsuru haline getirmeye çalıştılar. Biliyoruz bizi dışarı çıkartan şey, dışarıda kalanların yaptıklarıdır. En büyüğünden en küçüğüne kadar dağıtılan her bildiriden yapılan her konuşmaya kadar bu çalışmaların bütünü bizi dışarıya çıkaran güçtür. Ve şimdi dışarıdayız, hep beraber bu mücadeleye devam edeceğiz” dedi. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Halkevlerine destek dayanışma ve mücadele ile devam ediyor

SONRAKİ HABER

Libya’daki vekalet savaşı ve Berlin Konferansı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...