02 Mart 2018 14:44

Zimbabve, Çin malı prezervatiflere isyan etti: Küçük geliyor

Zimbabve, Çin malı prezervatiflerden şikayetçi. Sağlık Bakanı: Çin'den ithal ediyoruz, ama bazıları, prezervatifler çok küçük diye yakınıyor.

Paylaş

Zimbabve, Çin malı prezervatiflere bağımlı kalmaktan şikayetçi. Sağlık Bakanı, ‘Çin'den ithal ediyoruz, ama bu kez de bazıları, prezervatifler çok küçük diye yakınıyor’ dedi. 

Afrika’nın güneyinde yer alan Zimbabve, AIDS'e yol açan HIV virüsü vakalarının sık görüldüğü bir bölge. Ancak Zimbabve yerli prezervatif üretimi yapamıyor, ithal ediyor. Zimbabve Sağlık Bakanı David Parirenyatwa geçen hafta başkent Harare'de HIV/AIDS ile mücadele için düzenlenen bir etkinlikte Çin malı prezervatiflerden şikayet etti.

YERLİ ÜRETİM ÇAĞRISI

Sputnik’in aktardığına göre; HIV bulaşmasını önlemek için prezervatif kullanımının önemine dikkat çeken Parirenyatwa, ''Çin'den ithal ediyoruz, ama bu kez de bazıları, prezervatifler çok küçük diye yakınıyor'' dedi.  Parirenyatwa, tatmin etmeyen ithal mamullere bağımlı kalmamak için yerli firmalara prezervatif üretimine geçmeleri çağrısında bulundu. 

ÇİNLİ ŞİRKET: AFRİKALI TÜKETİCİLERİN TALEPLERİNİ KARŞILAYACAĞIZ

Zimbabve Sağlık Bakanı'nın bu çıkışına Pekin merkezli bir prezervatif şirketinden yanıt geldi ve çok çeşitli boyutlarda ve dokularda prezervatif üretimine geçmeyi planladıklarını duyurdu. South China Morning Post gazetesine konuşan şirket CEO’su, “Zimbabve gibi müşterilerin farklı taleplerini karşılayacak kabiliyete sahibiz, bu zaten bizim yükümlülüğümüz. Afrika'daki kullanıcılarla ilgili veriler üzerinde inceleme başlattık. Daha farklı boyutlarda üretime geçmeye hazırlanıyoruz'' dedi. 

ZİMBABVE NÜFUSUNUN YÜZDE 13.5’İ AIDS’E YAKALANMIŞ DURUMDA

UNAIDS'in 2016 verilerine göre Zimbabve nüfusunun yüzde 13.5'i HIV/AIDS'e yakalanmış durumda ve buna her yıl yeni 40 bin vaka ekleniyor. En yaygın sebep, korunmasız heteroseksüel ilişki. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Philadelphia, ‘Kral’ı devirdi

SONRAKİ HABER

Tepebaşı Belediyesi ve ÇGD'den Evrensel’e dayanışma ödülü 

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...