02 Mart 2018 13:53

Vizyonda bu hafta (2 Mart 2018 Cuma)

Bu hafta 7 yeni film sinemaseverlerle buluşuyor. Uğur Böceği (Lady Bird) ve Savaştan Sonra (Mudbound), bu haftanın öne çıkan yapımları arasında.

Paylaş

Bu hafta beşi yabancı, ikisi yerli olmak üzere yedi film vizyona giriyor. “Sessizliğin Kardeşleri” ve “Ailecek Şaşkınız” yerli yapımlar arasında yer alırken “Kızıl Serçe”, “Melez”, “Puloi: Asla Yalnız Uçmayacaksın”, “Savaştan Sonra” ve “Uğur Böceği” adlı filmler, vizyona giren yabancı yapımlar arasında.

Korku, animasyon, komedi, dram ve belgesel türlerindeki filmlerin beyaz perdeye yansıdığı haftada özellikle yabancı filmler dikkatleri üzerine topluyor. Altın Küre’de “En İyi Film” ödülünü alan, beş dalda Oscar’a aday olan komedi-dram türündeki “Uğur Böceği” ve dört dalda Oscar adayı olan “Savaştan Sonra”, bu haftanın öne çıkan yapımları arasında. Yerli yapımlar arasında ise Çalgı Çengi ve Düğün Dernek serilerinden tanıdığımız Ahmet Kural ve Murat Cemcir ikilisinin yeni filmi “Ailecek Şaşkınız” dikkat çekiyor.

SAVAŞTAN SONRA (MUDBOUND)

Mississippi’de, adaletsizliğin şiddetle sürdüğü yıllar. Kırsala göç etmek zorunda kalan Laura ve kocası Henry, çocuklarını yetiştirirken çiftlik hayatının zorluklarıyla yüzleşir. Nesillerdir çiftlikte çalışan Jackson ailesi ise sosyal yaşamlarında ırkçı ön yargılarla boğuşmaya devam etmektedirler. Aynı çiftliği paylaşan bu iki ailenin iki genç oğulları, ırk savaşına esir olmamayı seçerek sıra dışı bir dostluk kurarlar.

Yönetmen: Dee Rees
Oyuncular: Garrett Hedlund, Jonathan Banks, Carey Mulligan, Jason Clarke


PULOİ: ASLA YALNIZ UÇMAYACAKSIN (PLOEY: YOU NEVER FLY ALONE)

Çok küçük olduğu için ailesiyle birlikte güneye göç edemeyen Puloi, kış gelince mecburen tek başına kutuplarda kalır. Kışı kutuplarda edindiği yeni arkadaşlarıyla atlatmaya çalışan kahramanımız için hayatta kalmanın bir başka amacı da çok sevdiği kuşu, kötü kartal Gölge’den korumaktır.

Yönetmen: Arni Asgeirsson
Seslendirenler: Jamie Oram, Harriet Perring, Iain Stuart Robertson, Richard Cotton, Thorunn Erna Clausen, Thomas Arnold, Kaizer Akhtar, Debbie Chazen


UĞUR BÖCEĞİ (LADY BIRD)

Christine “Uğur Böceği” McPherson son derece sevecen, dik kafalı ve iradeli annesi gibi olmamak için mücadele etse de aynı onun gibidir. Uğur Böceği’nin annesi, babasının işini kaybetmesinden sonra ailesini ayakta tutmak için yorulmak bilmeden çalışan bir hemşiredir. Sacramento, California’da 2002 yılında, hızla değişen Amerikan ekonomisinin ortasında geçen Uğur Böceği, bizi şekillendiren ilişkilere, bizi tanımlayan inançlara ve yuva adını verdiğimiz yerin benzersiz güzelliğine etkileyici bir bakış sunuyor.

Yönetmen: Greta Gerwig
Oyuncular: Saoirse Ronan, Laurie Metcalf, Timothee Chalamet, Tracy Letts


AİLECEK ŞAŞKINIZ

Babasının şirketinin başına geçerek CEO’luk görevini üstlenen Ferhat, şımarık bir adamdır. Sağ kolu ise onun çocukluk arkadaşı, şirketin finans müdürü Gökhan’dır. Günün birinde yemeğe gittikleri bir restoranda, restoran sahibinin kızı Elif’e gönlünü kaptıran Ferhat, deliler gibi aşık olur. Ancak Elif saf bir genç kız değildir. Üstün hizmetlerle dolu kariyeri, sert karakteri ve kıvrak zekası, Ferhat’ı hayli zorlayacaktır.

Yönetmen: Selçuk Aydemir
Oyuncular: Murat Cemcir, Ahmet Kural, Suzan Aksoy, Cengiz Bozkurt


KIZIL SERÇE (RED SPARROW)

Dominika Egorova, Rus güvenlik servisinde eğitimli bir baştan çıkarıcı olan “Serçe” olma isteği üzerine eğitilir. Dominika, vücudunu bir silah olarak kullanmayı öğrenir. Programın en güçlülerinden biri olarak yükselmesine sebep olur. İlk hedefi ajansın Rus istihbarat alanına en hassas nüfuzunu sağlayan CIA yetkilisi Nate Nash’dir. İki genç görevli kariyerlerini, bağlılıklarını ve her iki ülkenin güvenliğini tehdit eden bir aldatmacaya düşerler.

Yönetmen: Justin Haythe
Oyuncular: Jenifer Lawrence, Joel Edgerton, Matthias Shoenearts, Jeremy Irons


SESSİZLİĞİN KARDEŞLERİ

Belgesel, yönetmen Taylan Mintaş’ın yıllar sonra gittiği köyünde karşılaştığı kuzenleri Toso (53) ve Çao’nun (38) dokunaklı hikâyesini konu alıyor. Kars’ın Susuz İlçesine bağlı küçük bir köyde yaşayan Toso ve Çao, öfkeleriyle de sevgi gösterileriyle de birbirlerinden çok farklı iki kardeştir ama onları ortaklaştıran şey sadece ahraz (sağır ve dilsiz) olmaları değil, kendilerine özgü işaret dilleri olmasıdır.

Yönetmen: Taylan Mintaş
Oyuncular: Yazgül Mintaş, Mecbure Mintaş, Toprak Mintaş, Taylan Mintaş


MELEZ (THE CROSSBREED)

Gazeteci bir çift olan Amy ve John’un, Amy’nin beklenmedik hamileliği ve aldığı kürtaj kararı sonrasında değişen hayatlarını konu edinen film, İncil’de ve Musevilik’te önemli bir yeri olan Lilith efsanesinden yola çıkıyor. Biray Dalkıran’ın Amerika’da çektiği ilk filmi olma özelliğini taşıyan Melez, ilk aşamalarından itibaren dünya medyasının yakın takibine girdi, her aşaması dünyaca ünlü pek çok web sitesinde yer aldı.

Yönetmen: Biray Dalkıran
Oyuncular: Angela Durazo, Nathan Schellerup, Malinda Farrington, Danny Winn

(KÜLTÜR SERVİSİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

8 paket mama için 3 yıl 10 ay 25 gün hapis cezası

SONRAKİ HABER

Pompalı tüfekle öldürmeye teşebbüs eden erkeğe önce ceza sonra tahliye verildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa