02 Mart 2018 11:09

Avusturya'da karar: Vatandaşlar siyasetçilere küfür edebilir

Avusturya'da bir mahkeme, vatandaşların siyasetçilere küfretme ve müstehcen haraketler yapma hakkı olduğuna hükmetti.

Paylaş

Avusturya'da bir mahkeme, ırkçı politikacının şikayeti üzerine açılan davada, vatandaşların siyasetçilere küfretme ve müstehcen haraketler yapma hakkı olduğuna hükmetti.

Irkçı Özgürlük Partisi'nin Genel Başkanı Heinz-Christian Strache, solcu eylemcilerin hazırladıkları bir videoda kendisini eleştirerek "kamuoyu önünde" hakaret ettikleri söylemişti.
Ancak başkent Viyana'daki mahkeme şikayeti kabul etmedi.

BBC Türkçe’nin haberine göre, mahkemenin kararında "provokatif ve şoke edici" siyasi fikirlerin "ifade özgürlüğünün ayrılmaz bir parçası olduğuna" dikkat çekildi.

Solcu Linkswende Jetzt (Sol Şimdi) grubu, taraftarlarından Stratche'nin Avusturya hükümetine girmesinden duydukları hoşnutsuzluğu orta parmaklarını kaldırarak ifade etmelerini istemişti.

Grup ayrıca videoda taraftarlarının "....Strache'yi" demeleri için bir dizi neden sıralamıştı.
Öte yandan Avusturya'nın devlet televizoynu ORF de kanalı ve bir sunucusunu yalan söylemekle suçlayan Strache'ye karşı dava açtı.

Strache'nin Özgürlük Partisi Avusturya'da Muhafazakâr Halk Partisi'nden 31 yaşındaki Sebastian Kurz'un başkanlığındaki koalisyon hükümetinin küçük ortağı.

Başbakan Yardımcısı olan Strache'nin yanı sıra dışişleri, içişleri ve savunma bakanlıkları da sıra ırkçı Özgürlük Partisi'nin elinde. (DIŞ HABERLER)
 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

TRT Hatun Tuğluk davasında bilirkişi talebini reddetti

SONRAKİ HABER

Agit Özdemir: Ilısu barajı enerji sorununu çözmeyecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa