01 Mart 2018 21:49

Barış akademisyenleri hakim karşısında

İstanbul Üniversitesinden 3 barış imzacısı akademisyenin duruşması görüldü. Akademisyenlerin duruşmaya zorla getirilmesine karar verildi.

Paylaş

37. Ağır Ceza Mahkemesinde İstanbul Üniversitesinden üç akademisyenin davalarının ikinci duruşmaları görüldü. Duruşmaların tamamı 4 Ekim’e ertelenirken, mahkeme katılım zorunluluğu getirdi. 

Barış İçin Akademisyenlerin bildirisini imzaladıkları için “Terör örgütü propagandası” ile suçlanan üç akademisyen Çağlayan’daki İstanbul Adliyesinde 37. Ağır Ceza Mahkemesinde ilk duruşmalarına çıktı. İstanbul Üniversitesinden araştırma görevlileri F.K.Ö. ile Egemen Kepekçi ve Yrd. Doç. Dr. Hediye Esra Arcan’ın ilk duruşmaları görüldü.

İlk olarak İstanbul Üniversitesinden Araştırma Görevlisi Egemen Kepekçi hakim karşısına çıktı. Kepekçi’nin avukatlarından Özlem Ayata, 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki (ACM) dört akademisyenin yargılandığı davanın dosyasının celbi ve akabinde incelenmesi, dosyaların birleştirilmesi ve derhal beraat taleplerinde bulundu.

Bianet’in haberine göre mahkeme, 13. Ağır Ceza  Mahkemesindeki iddianamenin, tutanakların ve Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 301 konusunda Adalet Bakanlığına yazılan yazı ve gelen cevabın istenmesine karar verdi. Birleştirme ve derhal beraat talepleri reddedildi. Bir sonraki duruşma 4 Ekim 10.15’te görülecek. Mahkeme heyeti kararında Kepekçi’ye sürenin son kez verildiğini belirterek “Sanığın bir sonraki duruşmaya mutlak suretle katılması, aksi takdirde yasal gereğinin yapılacağı” yönünde 
ihtar verdi.

‘KATILMAZSANIZ ZORLA GETİRME KARARI ÇIKAR’

İstanbul Üniversitesinden Araştırma Görevlisi F.K.Ö’nün duruşmasında da mahkeme, avukatların savunma için süre talebini kabul ederek bir sonraki duruşmanın 4 Ekim 10.45’te görülmesine, iddianamenin iadesi ve derhal beraat taleplerinin de usule aykırı olduğu gerekçesiyle reddine karar verdi. Mahkeme Başkanı Şimşek, ikinci duruşmaya katılma ihtarını tekrar yaptı, “Katılmazsanız zorla getirme kararı çıkar” dedi. İstanbul Üniversitesinden Yrd. Doç. Dr. Hediye Esra Arcan’ın duruşmasında da Ercan’ın avukatları Özlem Ayata ve Sevgi Epçeli Arslan birleştirme, derhal beraat ve 13. ACM’deki dosyanın celbi taleplerini yineledi. Mahkeme aynı gerekçeler ve kararla bir sonraki duruşmanın 4 Ekim 10.30’da görülmesine karar verdi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ödüllü filmler, İstanbul Film Festivali’nde

SONRAKİ HABER

EMEP'li kadınlardan 25 Kasım çağrıları

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa