01 Mart 2018 17:05

Çerkeslerden 'Vatanım Sensin' tepkisi

Çerkes, Abhaz ve Birleşik Kafkas Dernekleri Federasyonu ortak bildiri yayınlayıp Kanal D ve Vatanım Sensin dizisini protesto etti. 

Paylaş

Kanal D’de yayımlanan “Vatanım Sensin” dizisine Çerkes Dernekleri Federasyonu, Abhaz Dernekleri Federasyonu ve Birleşik Kafkas Dernekleri Federasyonu'ndan tepki geldi. Yapılan ortak açıklamada, dizide Çerkes Ethem’in vatan haini gibi gösterildiği ifade edildi. 
“Vatanım Sensin” dizisiyle ilgili Çerkes Dernekleri Federasyonu, Abhaz Dernekleri Federasyonu ve Birleşik Kafkas Dernekleri Federasyonu'ndan yapılan ortak yazılı açıklamada; dizide “Dağıstanlı” karakteri ile Çerkes Ethem'in kastedildiği ileri sürüldü.

'TARİH BİLMEZ BİR DİZİ'

Açıklamada; dizide reyting uğruna uydurma olayların ekrana getirildiği ifade edilerek şu ifadeler kullanıldı: "Tarihle bağdaşmayan, gerçeği yansıtmayan, tamamen düzmece olayları reyting uğruna izleyiciye sunmak doğru değildir. Bu bağlamda 'Vatanım Sensin' dizisinde, İstiklal mücadelesi kahramanı Çerkes Ethem'in vatan haini gibi gösterilmesini reddediyor, sorumluları şiddetle kınıyoruz. Kuzey Kafkas toplumu, hem Osmanlı devleti, hem de Türkiye Cumhuriyeti döneminde devletin ve ordunun her kademesinde başarıyla görev almış ve almaya devam etmektedir. Kuzey Kafkas toplumu, Osmanlı devletinden Cumhuriyet'e geçiş dönemi olan Kurtuluş mücadelesinde de etkin görev alarak Kuvay-i Milliye ruhunu oluşturmuş, mücadelenin kazanılmasında en etkili unsurlardan biri olmuştur.” (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Ermenistan Türkiye ile protokolleri iptal etti

SONRAKİ HABER

Hak-İş’in 8 Mart konuğu Erdoğan

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...