28 Şubat 2018 20:52

Almanya: Suriye'deki ateşkes Afrin'i de kapsıyor

Alman Dışişleri Bakanlığı, BMGK’nin Suriye’de 30 günlük ateşkes kararının Afrin'i de kapsadığını açıkladı.

Paylaş

Almanya Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK)hafta sonunda aldığı Suriye'nin tümü için 30 günlük ateşkes kararının Afrin'i de kapsadığını açıkladı. Bakanlık, "BM Güvenlik Konseyi'nin kararı Suriye'nin bütününden bahsediyor ve Suriye'nin tamamı için 30 günlük bir ateşkes çağrısında bulunuyor" dedi.
 
DW Türkçe’de yer alan habere göre bu kararın "bütün taraflar" için geçerli olduğunu ifade eden Bakanlık, Almanya Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Walter Lindner'in Türkiye'nin Berlin'deki büyükelçisi ile konuyu görüşerek Türk tarafına "BM kararı ile ilgili Almanya'nın görüşünü ilettiğini" belirtti.
 
Türkiye, BM'nin Suriye'deki 30 günlük ateşkes kararını olumlu karşılarken, Afrin'de YPG'ye yönelik "Zeytin Dalı Harekâtı"nın "terörle mücadele operasyonu" olduğunu, Türkiye'nin Suriye'de çatışan taraf olmadığını, dolayısıyla BM kararının bu operasyon için geçerli olmadığını belirtmişti.

ABD İLE FRANSA'DAN DA ÇAĞRI VAR

Almanya'nın bu açıklaması ABD ile Fransa'nın aynı yönde yaptığı açıklamalarının ardından geldi.
 
Fransa Cumhurbaşkanlığı'ndan pazartesi günü yapılan açıklamada da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile telefonda görüşen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un BM kararının Afrin'i de kapsadığını belirttiği ifade edilmişti.
 
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, salı günü yaptığı açıklamada BM kararının bütün Suriye için geçerli olduğunu ve Türkiye'nin "bu mutabakatı iyice ve yeniden okuması" gerektiğini ifade etmişti. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Meral Akşener’den Bahçeli’ye: Sarayın memuru konumunda

SONRAKİ HABER

Trump-Erdoğan basın toplantısı: Türkiye'nin S400 alımı bizim için zorluklar çıkarıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa