28 Şubat 2018 19:14

Venezuela: Türkiye, Rusya ve Çin ile çalışacağız

Venezuela Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza Montserrat, yaptırımlara karşı Türkiye, Rusya ve Çin ile birlikte çalışabileceklerini söyledi.

Paylaş

Venezuela Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza Montserrat, uluslararası finans sisteminin ülkesine engeller çıkarması durumunda yeni mekanizmalar bulmak için Türkiye, Rusya ve Çin ile çalışacaklarını söyledi.

ABD AMBARGOSUNA KARŞI YENİ ARAYIŞLAR

Bakan Montserrat, BM Cenevre Ofisinde düzenlediği basın toplantısında, ABD’nin ülkesine yönelik uyguladığı ambargonun zararlarını anlattı ve küresel bankaların, yaptırım korkusuyla Venezuela ile çalışmaktan çekindiğini savundu. Montserrat, nisanda yapılacak seçimlerde mevcut Devlet Başkanı Maduro’nun yeniden seçilmesi durumunda gelecek 6 yılı ülke ekonomisinin iyileştirilmesi ve çeşitlendirilmesine adayacağını söyledi.

Uluslararası finans sisteminin ise bu dönemde Venezuela’ya engeller çıkarabileceğini belirterek, “Bu durumda yeni mekanizmalar bulmak için Türkiye, Rusya ve Çin ile çalışacağız” ifadesini kullandı.

BM SEKRETERİ İLE SEÇİMLER GÖRÜŞÜLDÜ

Montserrat ayrıca ülkesinde yapılacak başkan seçimine ilişkin önceki gün Cenevre’yi ziyaret eden BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile bir araya geldiğini belirtti.

Görüşmede, seçimler esnasında uluslararası gözlemcilerin görevleriyle ilgili üst düzey komisyon kurulmasını ele aldıklarını aktaran Montserrat, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun yeniden seçileceğine olan güveninin tam olduğunu ifade etti. Montserrat, seçimlerin adil ve şeffaf olacağını vurgulayarak, ülkedeki sağ muhalefet bloku Demokratik Birlikin 22 Nisan’da yapılacak seçimleri boykot etmesi durumunda bunun muhalefet tabanına sorumsuzluk anlamı taşıyacağını savundu. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yeni e dergisinin Mart sayısı çıktı  

SONRAKİ HABER

RTÜK: Medya kuruluşları gazetecilikle ilgili değil

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa