28 Şubat 2018 18:39

İhraçlar sağlığı olumsuz etkiliyor

KHK'lerle görevlerinden ihraç edilen sağlık emekçilerinden sonra Diyarbakır hastanelerinde ölümlere neden olabilecek ciddi aksaklıklar yaşanıyor.

Paylaş

Olağanüstü hal kapsamında çıkarılan kanun hükmünde kararnameler (KHK) ile en fazla sağlık emekçisinin ihraç edildiği Diyarbakır’da hastanelerde sorunlar büyüyor. İhraç edilen doktorların yanı sıra uzun süre deneyim kazanmış nitelikli sağlık emekçilerinin ihraçları ile birlikte hastanelerin pek çok biriminde yeterli sayıda çalışan olmamasından, sağlık hizmetinde ölümlere neden olabilecek ciddi aksaklıkların yaşandığı iddia edildi. Yine ihraçlardan kaynaklı polikliniklerde kuyruklar oluşurken, sağlıkçıların iş yükü de arttı. 

‘HASTALARIN TEDAVİ SÜRESİ KISALDI’

Mezopotamya Ajansı'ndan aktarılan habere göre, ihraçların en yoğun olduğu Dicle Üniversitesi Hastanesinde isminin verilmemesi kaydıyla konuşan sağlık emekçisi, ihraçlardan sonra bir doktor başına düşen hasta sayısının arttığını, hastalara tedavi ve bakım için ayrılan sürenin kısaldığını, kanser hastalarından böbrek nakli yapılan ve kalp hastalarına kadar ölümlere neden olacak aksaklıkların yaşandığını iddia edildi. Yine bu hastanede tedavi olamayan bazı hastaların Elazığ ve Malatya’daki hastanelere gönderildiğini aktardı. 

‘GEÇİCİ GÖREVLENDİRMELER ÇÖZÜM DEĞİL’

 Diyarbakır’ın en büyük hastanelerinden Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görevli ismini vermek istemeyen bir doktor da artan iş yükünden şikayetçi. Doktor, fazla mesai ve nöbet yaptıklarını, ortaya çıkan boşluğun geçici görevlendirmelerle kapatılmak istendiğini, ancak bunun sorunu çözemeyeceğini vurguladı. Bu süreçte en fazla mağduriyet yaşayanın ise hastalar olduğunu aktardı. 

‘İLÇEDE ÇOCUK DOKTORU YOK’

 Öte yandan Diyarbakır’ın ilçe hastanelerinde de aynı sorunlar yaşanıyor. Eğil ilçe Entegre Hastanesinde sağlık emekçilerinin ihraç edilmesi ile hastanede çocuk uzman doktoru bulunmazken, kadın doğum polikliniğinde ise haftanın sadece bir günü görevlendirmeyle gelen nöbetçi bir uzman doktor hastalara bakıyor. (DİYARBAKIR)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

HDP’liler kaçırma anını izledi, emniyet 'hikâye' dedi

SONRAKİ HABER

Otizmli öğrencilerin yuhalandığı okulun müdürü ve yardımcısı görevden alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa