28 Şubat 2018 17:10

Raci Bilici: Hasta tutuklular ölüme terk ediliyor

İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, cezaevlerinde bulunan 357’si ağır bin 25 hasta tutuklunun tedavilerinin engellendiğini söyledi.

Paylaş

İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, cezaevlerinde bulunan 357’si ağır 1025 hasta tutuklunun tedavilerinin engellenerek ölüme terk edilmelerinin idam anlamına geldiğini söyledi. 

OHAL’le birlikte hak ihlallerinin cezaevlerinde de had safhaya ulaştığını dile getiren Bilici, “Cezaevlerinde zaten bir izolasyon ve tecrit söz konusu. Cezaevlerindeki en önemli sorunlardan biri de hasta mahpusların durumudur. Yaşamını yitiren hasta mahpuslar oluyor. En son Celal Şeker ve Nihat Baymiş yaşamlarını yitirdi. Diğer hastaların yaşamlarını yitirmesiyle karşı karşıyayız. 357 hasta mahpus ölüm sınırındadır. Her an ölebilme durumları var” dedi. Geçmişte ölüm sınırındaki kimi tutukluların, ATK tarafından verilen “Cezaevinde kalabilir” raporunun ardından yaşamlarını yitirmelerini de hatırlatan Bilici, bu konuda şunları söyledi: “ATK, Adalet Bakanlığı ile koordineli bir şekilde çalışıyor. Diğer bilim insanlarının ve heyetlerin raporlarını ciddiye almıyor. Sadece kendi raporlarını esas alıyor. Kendi raporları da bilimsellikten ve uluslararası normlardan uzak, tamamıyla ideolojik, milliyetçi ve ırkçı bir temelde verilen raporlardır. Anayasada cezaevinde bulunan mahpuslara tanınan hakları da görmezden geliyorlar. Yani Anayasa’yı çiğniyorlar. Çünkü ideolojik temeldeler. Bu çok bariz bir şekilde ortaya çıkıyor.” Cezaevlerinde yaşanan her ölümün Adalet Bakanlığının sorumluluğunda olduğunun altını çizen Bilici, tutukluların tedavilerinin engellenerek ölüme terk edilmelerinin “idam” anlamına geldiğini söyledi. (Diyarbakır/MA)

ÖNCEKİ HABER

Kendini yakmaya çalışan işçi: İşçiler ayağa kalksa...

SONRAKİ HABER

"Daha ucuzunu bulmak için pazar pazar dolaşıyoruz"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa