GDO devri şimdilik kapandı

GDO devri şimdilik kapandı

GDO için başvuruların geri çekilmesiyle birlikte sofralarımızdaki GDO tehlikesi şimdilik ortadan kalktı. Hatırlanacağı gibi 2000’li yıllarda kanuni düzenlemenin olmaması nedeniyle ülkemize kontrolsüzce giren Genetiği Değiştirilmiş Organizmaların (GDO), 2010’da yürürlüğe giren kararla birlikte ekimi yasaklanmış, yem ama&c

GDO için başvuruların geri çekilmesiyle birlikte sofralarımızdaki GDO tehlikesi şimdilik ortadan kalktı. Hatırlanacağı gibi 2000’li yıllarda kanuni düzenlemenin olmaması nedeniyle ülkemize kontrolsüzce giren Genetiği Değiştirilmiş Organizmaların (GDO), 2010’da yürürlüğe giren kararla birlikte ekimi yasaklanmış, yem amaçlı ithalatı izne tabi hale getirilmişti.

15 Ağustos günü Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonunun (TGDF), mısırdan soyaya, şeker pancarından patatese kadar, 29 gıda amaçlı GDO için yaptığı ithalat başvurusunu geri çekmesinin ardından Ünak Gıda’nın 3 adet GDO’lu soya başvurusunu geri çekmesiyle gıdada GDO tehlikesi ortadan kalktı. 24 ayrı sektör derneğinin çatı organizasyonu olan TGDF Başkanı Şemsi Kopuz GDO konusunda kamuoyunda yaşanan karmaşanın sona ermesi için Biyogüvenlik Kurulunu göreve davet ettiklerini açıkladı.

Konuyla ilgili konuşan Greenpeace Akdeniz Tarım Kampanyası Sorumlusu Tarık Nejat Dinç ise, başarının hassasiyetle davranan halka, sivil toplum örgütlerine ve  GDO’ya Hayır Platformuna ait olduğunu söyledi. Kopuz, şimdi atılacak adımın Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığında olduğunu söyledi. Başta GDO’lu yemle beslenmiş hayvan ürünlerinin etiketlenmesi çalışmalarını hatırlattı ve bakanlığın ortaya çıkan bu fiili durumu kanun ve yönetmeliklere yansıtmasını isteyerek topu Bakan Mehdi Eker’e attı. Kopuz,“Türkiye’yi GDO’suz bir ülke yapalım”dedi. (Ankara/EVRENSEL)

www.evrensel.net