27 Şubat 2018 09:30
Son Güncellenme Tarihi: 28 Şubat 2018 12:39

Akit sunucusu: Sivil öldürecek olsak Cihangir'den başlarız

‘Sivil öldürecek olsak Cihangir'den başlarız’ diyen Akit TV sunucusu Ahmet Keser istifa etti, savcılık soruşturma başlattı.

Paylaş

Akit TV’de sabah programı ‘Gün Başlıyor’un sunucusu Ahmet Keser, Afrin’deki sivil ölümleri iddialarıyla ilgili ‘Sivil öldürecek olsak Cihangir'den başlarız’ dedi. Tepkiler üzerine Ahmet Keser kanaldan istifa ederken, AKP Sözcüsü Mahir Ünal, Keser’in sözlerini onaylamalarının mümkün olmadığını söyledi. Savcılık, Keser hakkında soruşturma başlattı. 

Akit TV’de sabah yayınlanan “Gün Başlıyor” programında programın sunucusu Ahmet Keser, Afrin'deki sivil ölümleri iddialarıyla ilgili skandal sözler sarfetti  Keser, "Sivil öldürecek olsak Cihangir'den başlarız, Nişantaşı, Etiler dimi yani bir sürü hain var. Türkiye Büyük Millet Meclisi var" ifadelerini kullandı.

SUNUCU İSTİFA ETTİ

Keser'in bu sözleri sosyal medyada büyük tepki çekti.

Keser, bu sözlerin ardından istifa etti. 

Akit TV’den konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada “Ahmet Keser’in ‘Türk askeri sivil öldürmez’ doğru tespitinin akabindeki maksadını aşan sözler kurumumuz tarafından tasvip edilmemiştir. Ahmet Keser konuşmalarının bahane edilerek kurumunun linç edilmesine meydan vermemek için görevinden ayrılmıştır” denildi. 

AKP’DEN İSTİFA SONRASI AÇIKLAMA: PROVOKASYON, SABOTAJ!

AKP Sözcüsü Mahir Ünal, NTV’de katıldığı programda Ahmet Keser’in sözleriyle ilgili konuştu. Keser’in sözleri için “provokasyon”, “sabotaj” ifadelerini kullanan Ünal şunları söyledi: “Bir TV programına çıkacaksın, bu ülkedeki bazı kesimlerle ilgili hedef göstereceksiniz ve o insanlarla ilgili ithamlarda bulunacaksınız. Bunu söyleme hakkını size kim veriyor? ‘Şuradan, buradan başlarız’ ne demek... Siz kimsiniz? Neyi temsilen böyle bir ifade kullanıyorsunuz? Yani bu göz ardı edilecek bir konu değil. Çünkü doğrudan toplumu kin ve nefret temelinde kışkırtma var burada. Bunu onaylamamız mümkün değil.”

SAVCILIK SORUŞTURMA BAŞLATTI

Ahmet Keser’in sözleri sonrası CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem ve İYİ Parti, suç duyurusunda bulunmuştu.

Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı, konuya ilişkin Türk Ceza Kanununun “halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçundan soruşturma başlattı.

Başsavcılık, şüphelileri ifade vermeye çağırdı. 

Konunun yakından takip ettiğini dile getiren Erdem, umuyorum ki bu nefret söylemini ifade eden şahıs ve bunu yayıncılık ilkesi haline getiren kuruluş gerekli cezaya çaptırılacaktır, kimsenin yaptığı yanına kar kalmayacaktır, kalmamalıdır” dedi. (MEDYA SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İsrail’den Ahed Tamimi’nin akrabalarına baskın: 10 gözaltı

SONRAKİ HABER

Kütahya’da 11 işçi, zehirlenme şüphesiyle hastaneye kaldırıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...