Yeni Tiyatro’nun yaz sayısı çıktı

Yeni Tiyatro’nun yaz sayısı çıktı

YENİ Tiyatro dergisinin yaz sayısı çıktı. Erbil Göktaş, “Sanat Uzun Hayat Kısa” başlıklı sunuş yazısında tüm ‘ölümlülere’ sanatın ve tiyatronun hayatın sınırlarını binlerce kez aşan bir olgu olduğunu anımsatıyor. Sanatla ‘ölümsüzlüğe’ ulaşanlara da değinen Göktaş, Güng&ou

YENİ Tiyatro dergisinin yaz sayısı çıktı. Erbil Göktaş, “Sanat Uzun Hayat Kısa” başlıklı sunuş yazısında tüm ‘ölümlülere’ sanatın ve tiyatronun hayatın sınırlarını binlerce kez aşan bir olgu olduğunu anımsatıyor. Sanatla ‘ölümsüzlüğe’ ulaşanlara da değinen Göktaş, Güngör Dilmen, Ergin Orbey, Mesut Yüce ve diğerleri için dosyalar hazırlamaya başladıklarını belirtiyor.                                                                                                                                                  

Yusuf Köksal’ın İzmir Tobav’da yönettiği Coşkun Büktel’in ‘Rivayet Muhtelif’ adlı oyunuyla ve Suna Pekuysal Ödülleri’yle ilgili haberlerin ardından Yeni Tiyatro Dergisinde; Tamer Levent, Şahin Örgel ve Yavuz Demirkaya’nın ‘Özelleştirme mi? Özerkleştirme mi?’ soruşturmasına verdiği yanıtlarla tiyatroya yapılan ‘saldırı’lar irdeleniyor. Devlet Tiyatrolarının son yıllarındaki ‘istatistiklerin’ de yer aldığı dosyanın ardından İstanbul Şehir Tiyatroları sanatçılarının ve seyircilerinin bir hafta boyunca aralıksız yürüttükleri ‘Sanat Maratonu’ dosyasında Can Doğan ve Doğan Göktaş’ın yazıları dikkat çekiyor.                                                                                   

Yaz sayısı için Sema Göktaş Portekiz’de gerçekleştirilen 5. Öğretmen Akademisi ve 4. NEU/NOW Festivali’ndeki izlenimlerini aktarırken, Okday Korunan ‘Oyuncuya Notlar XIV’de aydınlanma düşüncesi ve Georg Büchner’i analiz ediyor. Emel Dinseven, yeni sayı için Rasim Aşın’la ‘Çocuk Tiyatrosu’ üzerine geniş bir söyleşiye imza atıyor. Ömer Öztürk ise “Arşivhanemden” yazısında, yine tarihin tozlu sayfalarından farklı belgelere yer veriyor. (KÜLTÜR SERVİSİ)

www.evrensel.net